Zakładki

6 września 2017

Psychopaci na radarze

Kevin Dutton

Hejka!

 Zapraszam Was na post poświęcony Mądrości psychopatów.



Zastanawiałeś/aś się kiedyś jak to jest być psychopatą?

Psychopaci to nie tylko ludzie pokroju Hannibala Lectera czy Teda Bundy'ego. Oni żyją wśród nas. Możemy natknąś się na nich w każdej chwili, gdyż są w nieustannym ruchu, nigdzie nie zagrzewają miejsca na dłużej. Kevin Dutton udowadnia w swojej książce, że posiadanie psychopatycznych cech (oczywiście w odpowiednim nasileniu i konfiguracji) może być przystosowawcze.


Dlaczego tak bardzo ciekawią nas psychopaci?

Nasza fascynacja nimi wynika w dużym stopniu z faktu, że uwielbiamy iluzje, rzeczy, które na pozór wydają się normalne, a kiedy przyjrzeć się im bliżej, okazuje się, że bynajmniej takimi nie są. 
"The Wisdom of Psychopaths"


Autor przytacza niezwykle ciekawe badania, eksperymenty oraz ich zaskakujące rezultaty. 

Dylemat zwrotnicy

Po torach pędzi wagonik kolejki- prosto na pięciu ludzi przywiązanych do szyn. Na szczęście możesz ich uratować. Jeśli tylko naciśniesz guzik, przestawisz zwrotnicę i skierujesz wagonik na inny tor. Ale ma to swoją cenę. Na nowej drodze do szyn przywiązana jest jedna osoba, którą wagonik niewątpliwie zabije. A zatem czy powinieneś nacisnąć guzik?  

Ten eksperyment myślowy autorstwa Philippy Foot doczekał się wielu modyfikacji, m. in.  z grubasem, którego możesz zrzucić na tory, by uratować piątkę osób. Został również użyty, aby porównać jak radzą sobie z nim psychopaci oraz reszta społeczeństwa.

Uczyń mnie psychopatą


Dutton zabiera nas z wizytą do szpitala psychiatrycznego Broadmoor Hospital, w którym przebywa cała śmietanka seryjnych morderców, gwałcicieli, psychopatów...  Prowadzi z nimi liczne rozmowy, stawia ich wobec problemów życia codziennego, by dowiedzieć się jeszcze więcej o sposobie ich funkcjonowania. 

Kevin Dutton "Mądrość psychopatów"


W książce możemy znaleźć też fragment poświęcony teorii gier, której ojcem był John Nash. Mówi ona o podejmowaniu decyzji w przypadku konfliktu interesów. Ich wynik nie zależy jednak od indywidualnego uczestnika, ale od oddziaływań między graczami. 

*

Książka napisana jest przystępnym językiem. Autor w humorystyczny, ale i rzeczowy sposób rzuca nowe światło na  psychopatów. Bardzo dobrze mi się ją czytało, a najbardziej zaciekawił mnie spacer po Broadmoor Hospital.

*
W wykonywaniu jakich zawodów przydają się cechy psychopatyczne? Jak to jest patrzeć oczami psychopaty? Czy psychopaci odczuwają strach? Co mają ze sobą wspólnego psychopaci i święci?

Jeśli nurtują Cię te pytania, to zachęcam do lektury Mądrości psychopatów.

***

Przeczytaliście tę książkę?

Ciekawi Was tematyka psychopatów?

33 komentarze:

  1. Pierwszy raz widzę ale .. dosyć ciekawa książka, myślę że wiele ciekwych rzeczy bym się z niej dowiedziała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nie tylko ciekawych, ale i zaskakujących rzeczy. :)

      Usuń
  2. Pierwszy raz słyszę, ale zaciekawiła mnie. Myślę, że z czystej właśnie ciekawości po nią sięgnę, skoro mówisz że tak lekkim piórem jest pisana :)

    Pozdrawiam
    Sara's City

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo, że udało mi się zachęcić Cię do sięgnięcia po tę książkę. :) Bardzo dobrze mi się ją czytało.
      Również pozdrawiam!

      Usuń
  3. O książce nie słyszałam, ale teorię gier poznałam na studiach. Interesujące kwestie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie na studiach też zahaczyliśmy o teorię gier, a konkretnie omawialiśmy dylemat więźnia (jest on też zawarty w tej książce). :)

      Usuń
  4. Ooo zdecydowanie chciałabym ją przeczytać :) Wiele razy zastanawiałam się nad tym jak myślą i funkcjonują psychopaci :) Kiedyś czytałam coś o takim eksperymencie, kilku mężczyzn miało się zgłosić jako ochotnicy, po tym zamknęli ich w więzieniu i podzielili na dwie grupy. To był więzienny eksperyment Philipa Zimbardo, mniejsza o niego,bo tam nie było psychopatów, ale zwykli ludzie, którzy w nietypowej sytuacji stali się skłonni do prawdziwego okrucieństwa, będę o tej książce pamiętać ;)
    Obserwuję i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słyszałam o tym eksperymencie (jest też wspomniany w "Mądrości psychopatów"), to jeden z najbardziej znanych, tak jak ten o posłuszeństwie wobec autorytetu Stanleya Milgrama. W najbliższym czasie planuję sięgnąć po kolejną książkę Duttona (tym razem napisaną razem z Andym McNabem), pt. "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces". :)
      Jest mi bardzo miło, że mnie zaobserwowałaś. Dziękuję. :) Również pozdrawiam!

      Usuń
    2. W takim razie czekam na kolejną recenzję ;)

      Usuń
  5. Nie czytałam tej książki i nie ciekawi mnie taka tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  6. ciekawie sie zapowiada :D moja tematyka, wiec muszę się jej przyjrzeć z bliska :D
    http://czynnikipierwsze.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. Zaciekawiłaś mnie! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie skłamie jeśli napisze że zaintrygowała mnie. Tym bardziej że pytania na koniec mnie zaciekawiły :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, czyli udało mi się zaintrygować (Cię) czytelnika. Cieszę się bardzo. :)

      Usuń
  9. Bardzo intersująca książka z tego co piszesz, pewne wiele by mnie nauczyła, zaskoczyła i na pewno zaciekawiła. Chyba się po nią skuszę :D
    Mój blog - KLIK

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawa pozycja, a sam tytuł bardzo mnie zaintrygował. Poszukam jej w bibliotece i może uda mi się przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Niesamowicie interesująca książka!

    OdpowiedzUsuń
  12. Jeszcze nie czytałam ten książki, ale w wolnym czasie czemu nie :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Myślę, że ta ksiązka bardzo by mnie zainteresowała :) Dziękuję za polecenie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu. :)

      Usuń
  14. Opis mnie nie zaciekawił, ale jak przeczytałam imię "Hannibal", to od razu przed oczami wyświetlił mi się plakat promujący "Milczenie owiec". Do filmu mnie ciągnie, ale po prostu nie mogę go obejrzeć i sama zdaję sobie z tego sprawę. Cóż, rewelacyjna rola Foster musi poczekać na moją ocenę...
    Przepraszam za krótki komentarz, następnym razem postaram się coś dłuższego napisać. Ogólnie to post o "Nerve" pojawi się później, bo jutro chcę obejrzeć "Igrzyska Śmierci".
    Pozdrawiam bardzo serdecznie i przepraszam, że dałam za dużo opisu w poście o filmie "Na pokuszenie"...
    U mnie nowa notka!
    Emma ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widziałam "Milczenia owiec", może kiedyś się skuszę. Nie musisz pisać super długich komentarzy, nie o to chodzi. Nie ilość jest ważna, lecz jakość, także nie masz się czym przejmować jeśli napiszesz krótszy komentarz. :)Miłego oglądania! :) Wybaczam ten opis "Na pokuszenie", he, he. :D Wiem jak trudne jest opisanie filmu/ książki w taki sposób, by nie zdradzić fabuły. :) Pozdrawiam!

      Usuń
  15. Ciekawa tematyka. Myślę że warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń