Zakładki

14 lipca 2021

Warto zwiedzić na Dolnym Śląsku: Pałac w Oleśnicy Małej

Pałac Oleśnica Mała

Hejka!

Zapraszam Cię na wycieczkę do Pałacu w Oleśnicy Małej.

 

Lipiec i sierpień to czas wakacji. Dużo osób decyduje się wówczas na wyjazdy w różne miejsca. Jedni odwiedzają morze, inni wybierają góry. Nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę, by zobaczyć ciekawe rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy.

 

Informacje o Oleśnicy Małej tablica

Droga Św. Jakuba - Oleśnica Mała

Pałac, o którym chcę Ci dzisiaj opowiedzieć, mieści się w Oleśnicy Małej, niewielkiej wiosce położonej w pobliżu Wrocławia (ok. 45 km od miasta). Miejscowość ta znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba - Via Regia, która prowadzi do Santiago de Compostela, gdzie spoczywa św. Jakub, jeden z dwunastu apostołów. Pałac w Oleśnicy Małej jest jednym z największych na Dolnym Śląsku. Z budowlą tą związana jest ciekawa historia.

 

Pałac w Oleśnicy Małej widok od strony boiska

Krótka historia Pałacu w Oleśnicy Małej 


W XIII w. istniała tam prawdopodobnie pierwsza w województwie komandoriaZakonu Templariuszy. Po likwidacji zakonu w XIV w. majątek przeszedł w ręce Joannitów i pozostawał w ich władaniu aż do sekularyzacji (zeświecczenia) dóbr kościelnych w 1810 r. Kolejnym właścicielem posiadłości został feldmarszałek Hans Yorck von Wartenburg (otrzymał go za zasługi w wojnach napoleońskich). Do 1945 r. pałac w Oleśnicy Małej należał do jego potomków. Obecnie mieści się tam Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

 

*Komandoria - jednostka administracyjno - terytorialno  - wojskowa obejmująca zamek z przylegającymi do niego dobrami ziemskimi.

 

Kominek i herb Pałac w Oleśnicy Małej

Zwiedzanie Pałacu w Oleśnicy Małej - wnętrze

W czerwcu (wspominałam o tym w podsumowaniu zeszełgo miesiąca) miałam okazję zwiedzić część pałacu. Podczas oprowadzania dyrektor opowiadał bardzo ciekawie o historii obiektu, podzielił się też kilkoma ciekawostkami. Byłam, m.in. w dawnej sali bibliotecznej. Nie ma tam już książek, stoją za to połączone stoły oraz krzesła, naokoło ciągnie się balkon, z którego rozchodzą się na obie strony schody. Generalnie sale są dosyć puste. 

 

Pałac w Oleśnicy Małej wnętrze

Charakterystycznym elementem pałacu są zdobione kominki (były w każdej sali) oraz rokokowy piec kaflowy. Najbardziej urzekły mnie sale balowe (przynajmniej ja je tak nazwałam) w odcieniach błękitu i żółci/pomarańczy. Wspaniale byłoby móc zorganizować tam bal i ubrać się w piękną suknię. Miejsca do tańczenia jest sporo. Atrakcję stanowi też wieża Zofii z wiatrowskazem w kształcie pawia (niestety nie było mi dane go zobaczyć). Cześć budynku stanowią natomiast biura.

 

Kościół św. Wawrzyńca Diakona Oleśnica Mała

Zwiedzanie Pałacu w Oleśnicy Małej - okolica: kościół św. Wawrzyńca

Na zewnątrz można podziwiać 3 kamienne płyty:  pozostałość stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka Siwka z Mockern oraz pomnik poległych podczas I wojny światowej. 

 

Kamienna płyta Pałac w Oleśnicy Małej

Do kompleksu parkowo-pałacowego wchodzi także kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca Diakona, w którym co niedzielę odprawiana jest msza święta. Przed kościołem znajduje się barokowy pomnik św. Jana Nepomucena.

 

Pomnik św. Jana Nepomucena Oleśnica Mała


Na tyłach pałacu, od strony boiska, podziwiać można fontannę z rybą. Z kolei z boku znajduje się oranżeria.


Fontanna Ryba Pałac Oleśnica Mała


Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg

W przypałacowym parku można przejść się aleją grabową. W głębi (ok. 300m od pałacu) znajduje się ośmioboczne mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg - kaplica św. Maksymiliana Marii Kolbe. Msza św. jest tam odprawiana tylko dwa razy do roku - 14 sierpnia (wspomnienie patrona) oraz 2 listopada (Dzień Zaduszny).  W pozostałe dni jest ona zamknięta. Można jednak zajrzeć do środka (są tam trumny) mauzoleum przez wybite okienko.

 

Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej

Kiedy można zwiedzić Pałac w Oleśnicy Małej?


Pałac w Oleśnicy Małej nie jest na co dzień udostępniony dla zwiedzających. Aby móc zobaczyć go wewnątrz należy umówić się z dyrektorem obiektu (najlepiej telefonicznie). Natomiast jeśli zależy Ci na zobaczeniu budowli z zewnątrz i przejściu się po okolicy możesz to uczynić w każdej chwili. Teren nie jest ogrodzony.

 

Pałac Oleśnica Mała widok od dziedzińca

Dzięki za wspólną wycieczkę.


***

Lubisz zwiedzać zamki/pałace?

Jakie ciekawe miejsce udało Ci się ostatnio odwiedzić?

12 komentarzy:

  1. Dzień dobry Moniko! :)


    Ale się cieszę, że dodałaś ten wpis :) Uwielbiam zamki i pałace, ale jedyny jaki zwiedziłam jak dotąd to Zamek Lubelski :) Piękny jest też zamek Książ i zamek w Mosznej, marzę o tym by kiedyś je zobaczyć na własne oczy.

    Kurczę, świetny wpis z malowałaś, piękne zdjęcia i dużo ciekawostek! Aż chce tam teraz jechać :)

    Buziaki i cudownej końcówki tygodnia życzę :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, Iwetto! ;)

      Też się cieszę, że wreszcie się zebrałam, żeby go napisać. :D Z zamków też chciałabym odwiedzić te, które wymieniłaś, a także ten w Malborku. <3

      Bardzo Ci dziękuję za docenienie. ;)

      Buziaki! ;*

      Usuń
  2. Jeżeli kiedyś będę miała okazję odwiedzić Dolny Śląsk to chętnie odwiedziłabym te miejsca :D
    Super fotorelacja! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! ;)

      Trzymam w takim razie kciuki, żeby Ci się to udało. ;)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Alez tam jest pięknie 😍
    Nie jestem fanką zwiedzania, nie przepadam za tym, ale Pałac i Kościół zrobiły na mnie ogromne wrażenie i bardzo mi się spodobały ☺
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, piękne plenery tam mają. <3

      Cieszę się, że doceniłaś piękno pałacu i kościoła. ;)

      Dziękuję i też ślę pozdrowienia! ;*

      Usuń
  4. Witam serdecznie ♡
    Nigdy nie byłam w Oleśnicy... a to moje okolice. Mieszkam na Dolnym Śląsku :) Dokładniej pod Kłodzkiem. Następnym razem zapraszam do mnie :D Chętnie podpowiem co warto zwiedzić w mojej okolicy. Twierdza w Kłodzku, Minieuroland, Kopalnia Złota, Kopalnia węgla, Jaskinia niedźwiedzia i góry, góry, góry! Mnóstwo mniejszych i większych szczytów. Chętnie pokarzę też widoki, które nie są powszechne i nie znajdzie się ich na mapie atrakcji :D
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, Klaudio! ;)

      Dziękuję Ci za zaproszenie. <3 Ileż masz fajnych miejsc do zwiedzenia w okolicy. ;) Muszę się tam kiedyś wybrać. ;)

      Buziaki! ;*

      Usuń