Hejka!
Pewnie te marki nie są Ci obce, ale czy wiesz, jak poprawnie wymawiać ich nazwy? Przekonaj się!
Pierwsza część wpisu dotyczącego tego, jak poprawnie wymawiać nazwy znanych marek powstała... prawie 2 lata temu. Kawał czasu. Pora nadrobić zaległości. Tym razem również skupiłam się na markach modowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Czy nazwę Zara na pewno wymawia się tak, jak się pisze? Co oznacza H&M? Z jakiego kraju wywodzi się 4F? Po przeczytaniu tego wpisu nic już nie będzie takie samo. Zaczynajmy!
4F [CZTERY EF] - wbrew pozorom nie jest to zagraniczna, tylko polska marka odzieży i akcesoriów sportowych. Należy do spółki OTCF, która w 2003 roku, jako Horn Partner, otworzyła pierwsze sklepy pod nazwą 4Fun. W 2007 roku zmieniono nazwę na 4F Sport Performance, natomiast od 2010 roku marka jest znana jako 4F.
Bijou Brigitte [BIŻU BRIDŻET] - niemiecka firma utworzona w 1963 roku w Hamburgu. W swoim asortymencie posiada przede wszystkim biżuterię oraz dodatki, takie jak: paski, akcesoria do włosów, nakrycia głowy, torebki itp. Bijou z francuskiego oznacza klejnot.
Camaïeu [KAMAJE] - francuska sieć sklepów odzieżowych, której początki sięgają 1984 roku. Nazwę zaczerpnęła od techniki plastycznej, wykorzystującej dwa lub trzy odcienie jednego koloru, inne niż szare, by uzyskać monochromatyczny obraz. Camaïeu w czerwcu zeszłego roku zakończyła działalność w naszym kraju.
Diverse [DAJWERS] - polska marka odzieżowa założona w 1993 roku. Należy do spółki LPP, a jej nazwa oznacza w tłumaczeniu różnorodny.
H&M [HO O JEM] - szwedzka marka odzieżowa mająca w swojej ofercie modę damską, męską, młodzieżową oraz dziecięcą, a także akcesoria i kosmetyki. Nazwa wzięła się od Hennes ("jej", "dla niej", tak nazywał się pierwszy sklep wyłącznie z modą damską założony przez Erlinga Perssona) & Mauritz (gdy Persson wykupił sklep Mauritz Widforss, uzupełnił ofertę o ubrania męskie i zmienił nazwę na Hennes&Mauritz). Jeśli chodzi o wymowę tej nazwy, to możliwych wariantów jest kilka. W nawiasie podałam oryginalną, szwedzką. Natomiast akceptowalne są też formy [EJDŻ END EM; HA I EM].
KappAhl [KAPAL] - kolejna szwedzka sieć odzieżowa. Jej początki sięgają 1953 roku, gdy biznesmen Per-Olof Ahl otworzył butik z płaszczami.
Parfois [PARFŁA] - portugalska marka oferująca biżuterię i dodatki (torebki, kapelusze, portfele, buty itp.). Powstała w 1994 roku. Nazwa została zaczerpnięta z języka francuskiego.
Pull&Bear [PUL END BER] - marka odzieżowa należąca do hiszpańskiego przedsiębiorstwa Inditex, powstała w 1991 roku. Jej nazwa oznacza wyciągnij i noś.
Quechua [KECZŁA] - francuska marka odzieży turystycznej i kempingowej. W swoim asortymencie posiada też sprzęt sprzedawany przez Decathlon. Założona w 1997 roku przez 9 pracowników Decathlon. Nazwa wywodzi się od rdzennej ludności zachodniej części Ameryki Południowej.
Quiosque [KIOSK] - polska marka odzieżowa posługująca się francuską nazwą, którą wymawia się tak jak kiosk z gazetami. Powstała w 1992 roku w Bydgoszczy i oferuje ubrania oraz akcesoria dla kobiet.
Reserved [RISERWD] - sieć odzieżowa z Polski. Powstała w 1998 roku w Gdańsku pod nazwą LPP (jest jednym z 5 marek należących do tej spółki), później zmieniono ją na Reserved. Oferuje ubrania i akcesoria dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Nazwa oznacza zarezerwowany. Kojarzyło się to kiedyś z rezerwowaniem miejsc w restauracjach, co miało odnosić się do towarów o dobrej jakości.
Vogue [WOG] -amerykański magazyn o modzie i stylu życia, zwany biblią mody (vogue znaczy moda). Po raz pierwszy ukazał się w USA w 1982 roku. Polska edycja ukazuje się od 2018 roku. Redaktorką naczelną wersji amerykańskiej jest Anna Wintour (od listopada 1988 r.), natomiast polskiej - był Filip Niedenthal, a od niedawna Ina Lekiewicz.
Zara [FADA] - hiszpańska sieć sklepów odzieżowych należąca do grupy Inditex, założona w 1975 roku przez Amancio Ortegę, najbogatszego Hiszpana i jednego z najbogatszych ludzi na świecie, wg Forbesa. Zara pochodzi z hiszpańskiego Aretixo, gdzie akcent jest trochę inny. Z wymawia się tam podobnie jak angielskie TH, natomiast R jak D, co daje nam THADA, czyli w spolszczonej wersji FADA. Zaskoczeni? Ja też!
***
Chcesz przeczytać kolejną część wpisu?
Wymowa nazwy, której marki zaskoczyła Cię najbardziej?
Dobrze wiedzieć :)
OdpowiedzUsuńDobry wieczór! :)
OdpowiedzUsuńWpadłaś na super pomysł z tym postem. Nie wiedziałam, że Zara wymawia się Fada ja zawsze mówiłam, że idę do Żary :D
Wiele się można z Twojego posta nauczyć, dziękuję Ci za to i czekam na kolejne takie wpisy :)
Cudownego wieczoru życzę, ściskam mocno
Przy Zarze się zdziwiłam :)
OdpowiedzUsuńGenialny pomysł na wpis! Co prawda połowę marek nawet nie znam, ale Zara mnie totalnie zaskoczyła! :o
OdpowiedzUsuń...i jak najbardziej chcę kolejną część :)
UsuńUwielbiam tego typu wpisy ;) Akurat ostatnio koleżanka wspominała, że widziała coś ciekawego w sklepie "foref", a dla mnie to jednak zawsze było "cztery ef" :P Niezależnie od poprawności :D
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie Kochana Moni ♡
OdpowiedzUsuńFantastyczny wpis. Wygląda na to, że cały czas niektóre nazwy wymawiałam źle xD Ha ha. Człowiek uczy się całe życie. Rewelacyjne ciekawostki, H&M i Zara wymiatają :)
Czekam na kolejne wpisy!
Pozdrawiam cieplutko ♡