Zakładki

29 października 2023

Historia spódnicy w pigułce I Dzień Spódnicy

 

Hejka!

Wiesz, że spódnica była początkowo głównie męskim strojem?

 

Dzień Spódnicy

Skirt, der Rock, la falda... Czyli po polsku spódnica. Jutro, 30 października, ta część garderoby obchodzić będzie swoje święto. Kto był jego pomysłodawcą - kobieta, czy mężczyzna - nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że celem tego dnia jest zachęcenie kobiet do noszenia spódnic. Jak daleko sięga ich historia? Sprawdźmy to!

 


Spódnica jako element męskiej garderoby

Spódnice są z nami już od czasów prehistorycznych. Wówczas wykonywano je ze skór zwierząt, trzciny lub słomy, a ich zadaniem była ochrona przed zimnem i wiatrem. Noszone były głównie przez mężczyzn. Kobiety natomiast chodziły w odzieniach przypominających współczesne suknie.

 

Średniowiecze: spodnie wypierają męskie spódnice

Na początku średniowiecza w Europie w wyniku starcia mody na celtyckie męskie spódnice i nordycko-germańskie spodnie, te drugie wyprały spódnice. Ten element garderoby zachował się jednak w Szkocji (kilt), Irlandii (również kilt, ale jest obecnie rzadkością) i na Bałkanach.

 

 

Ewolucja damskich spódnic

Spódnice kobiece pojawiły się o wiele później niż męskie, gdy do głosu doszła potrzeba rozdzielenia sukni na dwie części - gorset i spódnicę. Przez lata ta część damskiej garderoby zmieniała się pod względem modeli, jak i długości.

 

Sufrażystki, lata 20., 40. 50. i New Look Diora

Sufrażystki, które walczyły o prawa wyborcze kobiet, nosiły długie, szerokie spódnice (pod koniec XIX w.). W latach 20. XX w. spódnice uległy skróceniu i stały się węższe. Lata 40. i 50. to czas sławy Christiana Diora i jego New Look, czyli rozkloszowanych spódnic długości połowy łydki w połączeniu z wąskimi żakietami. Ten styl upodobały sobie, m.in. Marylin Monroe, Brigitte Bardot, czy Audrey Hepburn. 

 

 

Mary Quant i minispódniczka

Modowym przełomem w latach 60. było zaprojektowanie przez Mary Quant spódniczki mini, którą spopularyzowała modelka Twiggy. Mini wzbudzała początkowo kontrowersje, niektórzy uważali, że jest to ubiór dla prostytutek. Mary Quant nie przejęła się tym i w 1966 roku otrzymała za swój projekt Order Imperium Brytyjskiego. Na ceremonii wręczenia w Pałacu Buckingham pojawiła się w... minispódniczce. 
 
 

Powrót długich spódnic

W latach 70. i 80. królowały długie spódnice nawiązujące do hippisów, był to czas rozkwitu stylu boho.
 
 
 
 

Spódnice dla businesswoman

Na przełomie lat 80. i 90.  kobiety zaczęły się przebijać do biznesu. Giorgio Armani zaprojektował dla nich eleganckie, wąskie spódnice o długości przed kolano
 

Lata 90.

Lata 90. to okres, gdy spódnice przyjmowały wcześniejsze fasony. Na ulicach często można było spotkać bombki, rozkloszowane, czy ołówkowe. Popularnością cieszyły się spódniczki w kratkę kojarzące się ze szkolnym mundurkiem.
 
 

 

Spódnice współcześnie - dowolność i szeroki wybór


Obecnie wśród długości, fasonów, materiałów i kolorów spódniczek można wybierać do woli, a także łączyć je z rzeczami, które wcześniej były nie do pomyślenia, np. z trampkami, czy z bluzą. 
 
 


***
 
Lubisz nosić spódnice?
 
Jaką długość najchętniej wybierasz?

3 komentarze:

  1. Świetne ciekawostki o spódnicy :) Nie wiedziałam, że jest też coś takiego jak dzień spódnicy :)

    Ja najbardziej lubię mini albo midi :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam spódnice, najczęściej stawiam na te MIDI albo MINI :D

    OdpowiedzUsuń