Zakładki

17 września 2024

Trzy kościoły w Legnicy: Marii Panny, Piotra i Pawła oraz Jana Chrzciciela

Hejka!

Zabieram Cię na wycieczkę do trzech świątyń w Legnicy.

 

Kontynuujemy naszą wycieczkę po Legnicy. Dziś zabieram Cię w kolejne miejsca, które warto zobaczyć. Będą to tym razem... trzy kościoły, także trochę się uduchowimy. 😉👼

Ciekawostki dotyczące Legnicy oraz moją relację ze zwiedzania zamku przeczytasz we wpisie: Co warto zobaczyć w Legnicy? Zamek Piastowski.

 

 

 

Kościół pw. Marii Panny z wieżą widokową w Legnicy


Kościół ewangelicko - augsburski pw. Marii Panny, zwany Dolnym (ze względu, że jest położony w dolnej części miasta), ale też Mariackim,  jest najstarszą zachowaną świątynią w Legnicy. Zlokalizowany jest przy ul. Plac Mariacki 1. Początki jego budowy sięgają XII w.

 


Jak głosi legenda, to tutaj książę Henryk Pobożny poświęcił swój oręż i modlił się w przeddzień bitwy z Mongołami w 1241 r. Gdy następnego dnia wychodził on z miasta z wojskiem, ze szczytu kościoła zsunął się kamień i upadł koło głowy księcia, omal mu jej nie roztrzaskując. Wydarzenie to odczytano jako zapowiedź klęski.

W tym miejscu rozpoczęła się Reformacja w Legnicy, gdy Fabian Eckel odprawił pierwsze luterańskie nabożeństwo.

 


Kiedy można zwiedzać Kościół pw. Marii Panny w Legnicy?

Od 1 maja do 30 września kościół można odwiedzać od środy do piątku w godzinach  11:00 - 16:00 oraz w sobotę i  niedzielę od 13:00 do 18:00




Ile kosztuje bilet na zwiedzanie Kościoła pw. Marii Panny w Legnicy i wejście na wieżę? I Cennik 2024


Aby móc zwiedzić kościół i wejść na wieżę widokową należało zakupić cegiełkę w wysokości 10 zł (bilet normalny). Bilety ulgowy wynosi 4 zł (młodzież/studenci). W pozostałych porach wejście na wieżę i zwiedzanie kościoła jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Dochód jest przeznaczony na Fundusz Remontowy Kościoła.

 

 


Jak wygląda zwiedzanie Kościoła pw. Marii Panny w Legnicy? I Moje wrażenia

Po zakupie biletu można wybrać, od czego zacząć zwiedzanie

 

Wieża widokowa Kościoła pw. Marii Panny w Legnicy

Mnie od razu przyciągnęła wieża i to właśnie od niej zaczęłam. Jakież było moje zdziwienie, gdy pani w kasie powiedziała, że idzie się na górę samemu! Ale ok, nawet lepiej. Wieża liczyła sporo schodów. Na górze nie czekał nikt z obsługi/ochrony. Byłam w szoku! Tym bardziej, że stan techniczny tarasu trochę szwankował. Drewniana, skrzypiąca i trzęsąca się podłoga.... Ale nie powstrzymało mnie to. 

 

 

Wieża jest niższa niż ta Św. Piotra w Zamku Piastowskim, więc trochę inna perspektywa, nie tak spektakularna, ale udało mi się dostrzec kolejne miejsca, które planowałam zobaczyć. Więc plus jest.



Oglądanie wnętrza Kościoła pw. Marii Panny w Legnicy

Zwiedzanie kościoła również odbywało się samodzielnie. Trzeba było podnieść czerwony sznur i go za sobą zamknąć. Z zalaminowanych kartek zlokalizowanych w różnych miejscach można dowiedzieć się nieco na temat kościoła, witraży itp. 

 


Wnętrze kościoła jest bardzo ładne, bogato zdobione. Duże wrażenie robią przepiękne witraże znajdujące się w nawach bocznych. Jest ich 14, a przedstawiają osoby i zdarzenia z historii religii, Kościoła, Reformacji, Śląska i Legnicy. Na uwagę zasługują także kolumny pokryte geometrycznymi wzorami stylizowanymi na mauretańskie, a także organy.

 


Spodziewałam się, że będzie to kościół katolicki, a okazało się, że jest on ewangelicko - augsburski, więc poszerzyłam horyzonty. Z zewnątrz (z daleka) budynek Kościoła Mariackiego przypomina mi nieco Katedrę Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Przez te dwie strzeliste wieże.







Katedra pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy


Kościół ten znajduje się przy placu Katedralnym 6. Jest oddalony od Kościoła Mariackiego klila minut drogi pieszo (z wieży można go z łatwością dostrzec). 

 


W 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae Populus został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II katedrą. Miało to związek z utworzeniem nowej Diecezji Legnickiej. Sam papież odwiedził go w 1997 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia specjalnie oznakowano klęcznik.




Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z dokumentu wystawionego w 1208 roku przez księcia Henryka Brodatego. Kościół spłonął prawdopodobnie  w 1241 roku podczas oblężenia miasta podczas najazdu Mongołów. Obecny budynek powstał w latach 1333 - 1380.


 


Kiedy można zwiedzać Katedrę pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła?

Wg Google kościół czynny jest codziennie w godzinach 6:00 - 21:00. Można swobodnie wejść i zwiedzać (o ile nie trwa akurat Msza Św. lub jakieś nabożeństwo). Nie trzeba kupować biletów.




Jak wygląda zwiedzanie Katedry pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła? I Moje wrażenia

Kolejny kościół, tym razem już rzymskokatolicki. Jego wnętrze jest bogato zdobione. Na uwagę zasługują kaplice ufundowane przez legnickie rody mieszczańskie. Znajdują się one wzdłuż naw bocznych. Najcenniejszymi zabytkami katedry są: wczesnośredniowieczna chrzcielnica, XIII - wieczna rzeźba św. Piotra i Pawła, gotyckie kamienne rzeźby Pięknej Madonny oraz apostołów, renesansowa ambona z 1588 r., barokowy ołtarz główny, liczne epitafia wraz z płytą nagrobną pary książęcej Ludwika II i Elżbiety Brandenburskiej. Tutaj nie było karteczek/tabliczek z opisami poszczególnych elementów wystroju.




 

 

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Legnicy



Barokowy kościół zbudowany w I poł. XVIII w. znajduje się przy ul. Ojców Zbigniewa i Michała. Nieopodal Muzeum Miedzi (dosłownie po drugiej stronie ulicy). W jego wnętrzu znajduje się Mauzoleum Piastów.

 


Chciałam go zwiedzić, można było wejść do środka, ale niestety trwa obecnie remont (a przynajmniej wtedy, kiedy tam byłam, czyli w sierpniu), więc moje plany spełzły na niczym. Znaczy, coś tam zobaczyłam i zrobiłam kilka zdjęć, ale tylko przez kraty.

 


***

Który z kościołów zrobił na Tobie największe wrażenie?

2 komentarze: