Hejka!
Zapraszam Cię w podróż do Pałacu w Kopicach i przypałacowego parku.
Wpis o Pałacu w Kopicach miał pojawić się już dawno, ale stwierdziłam, że nie chcę go mieć w kawałkach (nie udało mi się zobaczyć wszystkiego, co chciałam), tylko wszystko zebrane razem. Dziś wreszcie nadszedł ten dzień.
Pałac w Kopicach
Pałac znajduje się we wsi Kopice, w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Grodków. Adres rezydencji Schaffgotschów to Kopice 47.
Po raz pierwszy Pałac w Kopicach udało mi się odwiedzić w zeszłym roku. Było to miejsce, które bardzo chciałam zobaczyć. Mimo iż są to tak naprawdę ruiny, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wygląda zachwycająco, ma tyle ciekawych detali architektonicznych.
Pałac od strony południowo-zachodniej otoczony jest pięknym, rozległym parkiem o powierzchni aż 64 ha! Został on zaprojektowany przez Wilhelma Hampla. W parku znajduje się 10 stawów. Odbicie pałacu w wodzie to niesamowity widok!
Na co dzień brama prowadząca do budowli pozostaje zamknięta. Można podziwiać ją jedynie z daleka. Wyjątkiem było wydarzenie Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe, które odbyło się 16 września zeszłego roku. Wówczas bramy do pałacu zostały otwarte i można było wejść na jego teren, natomiast zwiedzanie ze względów bezpieczeństwa zostało zabronione. Obecnie trwają tam prace zabezpieczające pałac przed dalszą degradacją.
Mauzoleum rodziny Schaffgotsch
Nieopodal pałacu, przy kościele Świętego Krzyża, zlokalizowane jest odremontowane Mauzoleum rodziny Schaffgotsch. Nie jest ono na co dzień udostępnione do zwiedzania, natomiast podczas wspomnianego wydarzenia, można było wejść do środka. Do wejścia na poziomie balkonu prowadzą schody znajdujące się po obu stronach. We wnętrzu znajdują się grobowce Joanny i jej mężą, Hansa Urlicha Schaffgotschów. Całość prezentuje się bardzo ładnie. Super, że udało się przywrócić do świetności to mauzoleum.
W przypałacowym parku znajduje się wiele obiektów godnych uwagi. Część jest dobrze zachowana, inne to niestety pozostałości.
Pawilon chiński/ kiosk/altana
Jego pozostałości znajdują się przy krawędzi głównego stawu, tego przed pałacem. Zbudowany był z drewna, a stał na kamiennym fundamencie. Niestety obecnie nie przypomina wersji z czasów świetności, został po nim niewielki fragment.
Kolumna Zwycięstwa
Też niestety nie jest w najlepszym stanie, jednak można tu zobaczyć coś więcej niż w przypadku poprzedniego obiektu. Kolumna dawniej zwieńczona była figurą bogini Nike, trzymającej w prawej ręce wieniec zwycięstwa. Została zaprojektowana przez wrocławskiego architekta Karla Ludecke. Upamiętniała wojnę francusko-pruską toczącą się w latach 1870-71. Czasem zwana jest Kolumną Wiktorii.
Pole rzepaku
Zmierzając w kierunku Mysiej Wieży, natrafić można na rozległe pole rzepaku. To fajny plener zdjęciowy.Mysia Wieża - Sztuczne Ruiny średniowiecznego zamku
Jest to punkt widokowy, na który, ku mojej uciesze, można wejść! Dawniej ze szczytu wieży rozpościerał się przepiękny widok na okolicę, teraz można podziwiać drzewa. To najfajniejszy obiekt, bo nie dość, że jest zachowany w całości, to jeszcze dostępny do zwiedzania.
Poniżej Mysiej Wieży znajduje się sztuczna Grota zbudowana na zwór Groty Lurdzkiej (Góra Św. Anny).
Kapliczka
Zlokalizowana jest w pobliżu Mysiej Wieży, przy ścieżce. Prawdopodobnie na szczycie powinien znajdować się krzyż.
Świątynia Diany
Zwana też Świątynią Dumania lub Pawilonem Diany. Mieści się nad jednym ze stawów, na wzgórzu Diany. Nie jest tak łatwo ją znaleźć i do niej dotrzeć. Dawniej można było odpocząć, gdyż znajdował się tam stolik i krzesła. W późniejszym czasie stał posąg Diany. Obecnie nie ma nic.
Na uwagę zasługuje napis na wewnętrznej stronie kopuły: Es wird dringend ersucht das beschmieren zu unterlassen! Dem
Schutze des Publikums empfohlen (Zaleca się, aby powstrzymać się od brudzenia/malowania. Polecone uwadze społeczeństwa). Ze Świątynią Diany wiąże się romantyczna historia. Prawdopodobnie to właśnie tutaj hrabia Hans Urlich Gotthard oświadczył się hrabinie Sophie Henckel von Donnersmarck w 1917 r.
Herbaciarnia
Obok pałacu znajdują się pozostałości wieży, w której raczono się herbatą. Rzut beretem od tego obiektu można dostrzec pozostałości fontanny. To wszystko musiało się pięknie prezentować.
Myślałam, że to już wszystkie obiekty, a nie udało mi się znaleźć jeszcze ogromnego mauzoleum w środku lasu, które podobno nie jest tak ukryte jak Mysia Wieża (no cóż, ją akurat dosyć łatwo było znaleźć) i kilku pomniejszych. Ale te najważniejsze zobaczyłam.
Pałac w Kopicach to przepiękne i urokliwe miejsce. Zrobił na mnie większe wrażenie niż ten w Niemodlinie, który jest w lepszym stanie. Szkoda, że takie cudo niszczeje i jest zamknięte. Mam nadzieję, że w kiedyś to miejsce odzyska swój dawny blask. A zanim to nastąpi, można rozkoszować się spacerem po przypałacowym parku.
***
Byłaś kiedyś w Pałacu w Kopicach?
Piękne miejsce, może kiedyś odwiedzę :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie warto się tam wybrać. <3
UsuńChciałabym kiedyś się tam wybrać. Miejsce pełne uroku, uwielbiam takie bardzo ❤️
OdpowiedzUsuńMoc słonecznych pozdrowień przesyłam Moniko ❤️
Trzymam kciuki, żeby Ci się udało odwiedzić Kopice, Iwetto! <3
UsuńDziękuję. Pozdrowionka! ;*
Witaj Kochana 💜 niestety jeszcze nie byłam w tamtych stronach. Ale zapisuję miejscowej na miarę miejsc do odwiedzenia, bo jest naprawdę wspaniale! Przepiękne miejscem i to z duszą!
OdpowiedzUsuńDziękuję za podzielenie się tą wycieczką z nami.
Serdecznie pozdrawiam 😘
Hejka! :D
UsuńZdecydowanie tak jest. <3
Miło mi, że wycieczka Ci się podobała. :D
Pozdrowionka! ;)