6 marca 2024

Jak odzyskać wewnętrzny spokój i radzić sobie we współczesnym świecie - Sarb Johal

Hejka!

Zapraszam Cię na recenzję książki Sarba Johala.

 


Kim jest Sarb Johal?

Z tym autorem spotkałam się po raz pierwszy. Sarb Johal to psycholog kliniczny, konsultant i komentator, który posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie. Skupia się on na rozpowszechnianiu jasnych, ciemnych oraz intrygujących aspektów ludzkiego doświadczenia.



Jak odzyskać wewnętrzny spokój i radzić sobie we współczesnym świecie - Sarb Johal


Okładka książki ma piękny, miętowy kolor. W tle można dojrzeć jakby krople wody. Jak odzyskać wewnętrzny spokój i radzić sobie we współczesnym świecie liczy 352 strony, więc jest to spora publikacja. Książka została podzielona na 16 rozdziałów dotyczących, m.in. problemów z niepewnością, struktury i empatii, pełnego dobrostanu psychicznego, utrzymywania więzi społecznych, oddzielania faktów od fikcji, wartości, elastyczności, czy lęku. Znajdziesz tu także fragment o... teoriach spiskowych. Rozdziały można czytać w dowolnej kolejności.

 


 

Sporo rzeczy było dla mnie powtórką ze studiów, tylko ładniej opakowaną, tzn. bardziej ogólnie i w przystępniejszy dla większości język.  Dużo rzeczy to sprawy oczywiste, jak na przykład dbanie o sen (choć nie zawsze w praktyce jest to takie łatwe), dietę, unikanie alkoholu, czy pielęgnowanie relacji z ludźmi. Natomiast w codziennym pędzie zdarza nam się zapominać o rzeczach, o których każdy wie, więc dobrze sobie o nich od czasu do czasu przypomnieć.


Autor bardzo często odwoływał się do pandemii koronawirusa, która zmieniła dotychczasową codzienność nas wszystkich w wielu obszarach. W książce znalazła się część poświęcona przystosowaniu się do nowej rzeczywistości z perspektywy dzieci i dorosłych -  nauce oraz pracy zdalnej, organizowaniu sobie przestrzeni życiowej. 

Miałam okazję doświadczyć nauki zdalnej na studiach, na szczęście to już dawno za mną. Kiedyś myślałam, że to takie fajne nie musieć się ruszać z domu, nie tracić czasu na dojazdy, ale po całym dniu przed laptopem człowiek ma po prostu dosyć, czacha paruje. Jednak trzeba wyjść trochę do ludzi, żeby nie zdziczeć.

Duży nacisk położono na skupianie się na chwili obecnej, byciu tu i teraz, praktykowaniu uważności (mindfulness), a także świadomym koncentrowaniu się na oddechu (o ciekawym narzędziu pomocnym w tej praktyce wspominałam w tym wpisie) w celu uspokojenia się i obniżenia poziomu stresu.

Podobało mi się, że poszczególne części były graficznie wyodrębnione, czy to pogrubioną czcionką, falbankami, czy wypunktowaniami.


Tym, co do mnie mocno trafiło, była część dotycząca marazmu. Jakiś czas temu miałam takie poczucie bezsensu, braku sił do działania i w końcu udało mi się to odpowiednio nazwać.

 



Z pozytywnych propozycji spodobała mi się idea słoika wdzięczności i słoika odroczonych życzeń, szczególnie tego drugiego, gdyż wdzięczność staram się praktykować na co dzień akurat nie w formie pisemnej, ale może warto to zmienić? Bo jednak do zapisków można wrócić, nawet po długim czasie. 

W słoiku odroczonych życzeń chodzi o to, by zapisywać na karteczkach wszystkie rzeczy, które chciałoby się zrobić, ale w tej chwili, z różnych powodów jest to niemożliwe. Zamyka się je tymczasowo w słoiku, by wrócić do nich za jakiś czas i w końcu zrealizować. 

Myślę, że to bardzo fajne rozwiązanie, bo jak głosi pewien wierszyk: pamięć bywa bardzo krótka, jak w piosence jedna nutka, ale słowo napisane, już nie będzie zapomniane. Poza tym spisanie czegoś ułatwia uporządkowanie kłębiących się w głowie myśli.

 

Podsumowując, książkę Jak odzyskać wewnętrzny spokój i radzić sobie we współczesnym świecie czytało mi się dobrze, jest to wartościowa pozycja, natomiast nie miałam takiego efektu wow. Na plus były praktyczne ćwiczenia wplecione w część teoretyczną, a także najważniejsze treści wypunktowane na końcu każdego z rozdziałów w formie podsumowania. Super, że nie zabrakło bazy przypisów.

 

*

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

 

*** 

Jakie są Twoje sposoby, by odzyskać wewnętrzny spokój?

4 komentarze:

  1. Bardzo interesująca książka, chociaż ja chyba jeszcze żadnej z zakresu psychologii nie czytałam. Ja najczęściej zakładam słuchawki na uszy,muza na full i jak się wyskaczę i wytańczę to mi lepiej 🥰

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Nie każdego interesują takie klimaty, bądź nie każdy czuł potrzebę sięgania po takie książki. ;) O, super, że masz swój sprawdzony sposób na poprawę nastroju. <3

      Usuń
  2. Książki tego rodzaju lubię i szybko mi się je czyta, więc może sięgnę i po ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń