Zakładki

30 sierpnia 2024

Trzy zamki w Jelczu - Laskowicach

Hejka!

Zamek, jak z bajki, ruiny na Wyspie oraz płonący pałac. Zapraszam!

 

Zabieram Cię dziś na wycieczkę do aż trzech dawnych budowli - dwóch pałaców i jednego zamku. Rzadko się zdarza, żeby w jednym mieście znajdowały się aż 3 tego typu obiekty.


Jelcz - Laskowice: trzy zamki, fabryka samochodów ciężarowych i autobusów

Jelcz-Laskowice to miasto w województwie dolnośląskim, powiecie oławskim, siedziba miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Znajduje się ok.  27 km od Wrocławia i ok. 70 km od Opola (w zależności od wybranej trasy). Przepływa przez nie rzeka - Młynówka Jelecka.

Miasto Jelcz - Laskowice powstało w 1987 r. z połączenia dwóch wsi Jelcza i Laskowic Oławskich. Nazwa Jelcz (lalche) pojawiła się po raz pierwszy w bulli papieża Innocentego IV z 1245 r., wystawionej dla biskupstwa wrocławskiego. Wzięła się od nazwy osobowej Jalec/Jelc(z) lub od rzeczownika pospolitego jelec, odnoszącego się do ryby z rodziny karpiowatych.

Z kolei pierwsza wzmianka o Laskowicach (Lazcouichi) pochodzi z 1203 r. Nazwa ta może pochodzić od nazwy osobowej Lasek albo od rzeczownika pospolitego lasek. Po II wojnie światowej dodano człon Oławskie, by łatwiej było odróżnić miejscowość od  tych, znajdujących się na Opolszczyźnie.

Jelcz-Laskowice słynie z Jelczańskiej fabryki samochodów ciężarowych i autobusów Jelcz.



Jelcz-Laskowice: szlak trzech zamków

Pałac w Laskowicach Oławskich - Urząd Miasta i Gminy


Pałac należał do rodziny Pretficzów, następnie z powodu problemów finansowych właścicela, przeszedł w ręce Albrechta von Saurma-Jeltsch (był sąsiadem Jana Ernesta Pretficza). Od 1797 budowla stanowiła głównę siedzibę rodu. 

 



Po 1945 r. mieściła się w nim szkoła z internatem, filia Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Stacjonowała tu też, w latach 80. jednostka wojskowa Obrony Terytorialnej Kraju.

 


 

Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim, w którym można znaleźć takie okazy, jak tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona, czy magnolie.

Z zewnątrz prezentuje się, jak pałac z żywcem wyjęty z disneyowskiej bajki. Cudowny!

 



Wnętrze natomiast jest ciemne (kwestia oświetlenia i dużej ilości brązu), już nie tak zachwycające, ale nie jest źle. Zostało ono przystosowane do nowej funkcji, czyli pełnienia roli Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, stąd też mało tam królewskich pozostałości. 

 


 

Na uwagę zasługują pięknie zdobione balustrady i wewnętrzne bramy. To właśnie w tym pałacu udało mi się uwiecznić wakacyjną stylizację z T-shirtem i sukienką

Nie ma możliwości zwiedzania pałacu jako atrakcji turystycznej, natomiast można wejść do środka i się rozejrzeć.

 


Zabytkowy pałac mieści się przy ul. Witosa 24.

 

 

Ruiny Zamku na Wyspie 


Historia średniowiecznego zamku piastowskiego, znajdującego się w starorzeczu Odry, sięga prawdopodobnie XIII w. Początkowo budowla była trójdzielna z jednym wejście. W XIV w. rozbudowano ją o czwarte skrzydło. 

 


 

Na podstawie Kroniki Polsko-Śląskiej można sądzić, że na jelczańskim zamku w 1277 r. doszło do porwania młodego księcia Henryka IV Probusa. Miał je zlecić jego awanturniczy stryj, książę legnicki Bolesław Rogatka.

 


 

Trochę się do niego idzie (po drodze rozmieszczono znaki naprowadzające), jest ukryty pośród drzew (nie widać go z drugiego brzegu) i nie tak łatwo dostępny. Prowadzi do niego ciekawy tunel, utworzony z roślin. Znajduje się nad stawem. 

 



Mimo iż z budowli pozostały ruiny, stanowi ona gratkę dla miłośników zamków. Myślałam, że zachowała się zaledwie jedna ściana, a ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że są wszystkie. Budowlę można obejść dookoła, a nawet wejść do środka. Teren wokół niej, jak i wewnątrz jest zarośnięty. Przed zamkiem znajduje się tabliczka informacyjna, dzięki której można zgłębić historię zamku.

 


 

Zamek zlokalizowany jest przy ul. Odrzańskiej 4.


 

Pałac von Saurmów przy Kukułczej


Posiadłość mieści się w dawnej wsi Jelcz. Została wzniesiona na miejscu XVII-wiecznego, drewnianego pałacu myśliwskiego. W 1829 r. oficjalnie stała się siedzibą rodu von Saurma-Jeltsch, gdy pałac w Laskowicach okazał się za mały. 

Budowla jest otoczona parkiem angielskim. Dawniej znajdowała się w nim oranżeria z egzotycznymi roślinami. 

Po II wojnie światowej stacjonowały tu wojska Armii Radzieckiej, a następnie Wojsko Polskie. 

Przez pewien czas mieściła się tu misja charytatywna, działająca przy Kościele Św. Elżbiety we Wrocławiu. Właścicielem budynku była Archidiecezja Wrocławska. Kilka lat temu pałac został wykupiony przez prywatnego inwestora, który zaczął go remontować. 

 


 
 

W czerwcu tego roku płonął. Pożar objął sporą część poddasza. Przyczyną były prawdopodobnie prace dekarskie. Na szczęście udało się ugasić ogień.

Przy ostatnim pałacu czekało mnie rozczarowanie. Niestety nie da się do niego podejść, gdyż stoi zamknięty za bramą, zza której też niewiele widać.

Pałac mieści się przy ul. Kukułczej 1. O dziwo nie tak łatwo do niego trafić, korzystając z nawigacji.


***

Który zamek/pałac wydał Ci się najciekawszy?

8 komentarzy:

  1. Cześć Moniś 😍

    Piękne zdjęcia, a Pałac w Laskowicach wygląda niczym jak z bajki. Mam słabość do zamków i pałaców❤️

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj przepraszam napisałam zamek a to pałac, wybacz kochana ❤️

      Usuń
  2. Piękne miejsca, wszystkie chętnie zobaczę na żywo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O rany! Pałac w Laskowicach jest z zewnątrz przepiękny! Trochę szkoda że nie można go zwiedzać jak to zwykle bywa, ale super że budynek jest nadal użytkowany więc nie popadnie w ruinę! Wspaniałą wycieczkę nam zafundowałaś.
    Serdecznie pozdrawiam o

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow! Jaka cudowna wycieczka! Ten zamek jak z bajki pokochałam najbardziej! Chętnie sama wybiorę się tam kiedyś <3

    OdpowiedzUsuń