12 sierpnia 2024

Zapomniana perełka z kręconymi kominami - Zamek w Dąbrowie

Hejka!

Wyrusz ze mną na wycieczkę do Pałacu w Dąbrowie Niemodlińskiej.

 


 

Wakacyjne wojaże trwają w najlepsze. Dziś zabieram Cię na wirtualną wycieczkę w miejsce, które odwiedziłam jako pierwsze. A jest to Zamek w Dąbrowie.

 


 

Gdzie znajduje się Zamek w Dąbrowie?

Wspomniana budowla znajduje się we wsi Dąbrowa (Niemodlińska), w województwie opolskim. To ok. 11 km od Opola i ok. 14 km od Niemodlina.

 

Zamek czy pałac?

W Internecie raz określany jest jako zamek, innym razem jako pałac. Budowla początkowo miała pełnić funkcję obronną (zamek), natomiast ostatecznie przyjęła charakter rezydencjonalny. Także formalnie budowla jest pałacem.

 


 

Zamek na zdjęciach z drona prezentuje się zachwycająco, natomiast rzeczywistość jest nieco mniej kolorowa. To znaczy, nie jest najgorzej, ale niestety budowla powoli popada w ruinę. Wielka szkoda.

 

Kiedy można zwiedzać Zamek w Dąbrowie?

Zamek w Dąbrowie na co dzień można oglądać tylko z zewnątrz, nie jest on udostępniany dla turystów. Na szczęście dzięki Stowarzyszeniu Dąbrowskie Skarby, które tworzą lokalni pasjonaci, organizowane są w ciągu roku dni, gdy można wejść do środka (w weekendy) i zwiedzić zamek z przewodnikiem. Dlatego warto obserwować ich profil na Facebooku. 

 

Ile kosztuje bilet wstępu do Zamku w Dąbrowie? Ile trwa zwiedzanie?

Wstęp kosztował co łaska. W zamian za to dostawało się dwie pamiątkowe pocztówki - kolorową i biało- czarną ze zdjęciami pałacu. 

Zwiedzanie odbywało się w godzinach 11:00 -14:00. Wejść do środka na zwiedzanie z przewodnikiem można było o pełnych godzinach. Eksplorowanie wnętrz pałacu trwało ok. 1,5 h.

 

Jak wyglądało zwiedzanie Zamku w Dąbrowie? I Moje wrażenia

Zainteresowanie ze strony ludzi było bardzo duże. Nic w tym jednak dziwnego, skoro budowlą na co dzień można podziwiać wyłącznie z zewnątrz. W oczekiwaniu, aż poprzednie grupy skończą/ pójdą dalej, zwiedziliśmy stajnię i wozownię.  


Przewodnik opowiadał bardzo dużo o historii zamku, co uważam za plus. Większość pomieszczeń była niestety w ruinie, ale zachowało się kilka, które zostały częściowo odremontowane: ogromna, balowa sala z kominkiem i ciekawym sufitem, sala złota (chodzi o sufit) z krzesełkami i filiżankami do herbatki.

 



Warto obejść zamek dookoła. Jest on porośnięty roślinnością, drzewa obok tworzą urokliwy korytarz. Wygląda to magicznie.  Nieopodal budowli dostrzec można zamkową studnię (a właściwie jej pozostałości z czasów świetności), jednak znajduje się ona na terenie, który... nie należy juz do zamku. Taki śmieszek.


Park wokół zamku ma powierzchnię ok. 20 ha. Powstał jako ogród włoski, ale został przekształcony w park angielski. Część jest już po rewitalizacji. Dobrze, że udało mi się porobić zdjęcia zamku z zewnątrz przed zwiedzaniem, bo później spadł deszcz i niestety eksploracja parku nie doszła do skutku. Trzeba będzie tam jeszcze kiedyś wrócić. W pobliżu mieści się też kościół Św. Wawrzyńca.

Miejsce to może poszczycić się bardzo ładnym, urokliwym dziedzińcem z kwiatami. Gdyby o niego zadbać, byłby jeszcze piękniejszy.

 


 

W jednej z sal znajdowały się urocze detale naścienne w postaci serduszek.

Właścicielem Pałacu w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski. Dawniej uczyli się tu studenci, a gdy nadchodził czas wakacji, odbywały się różne imprezy okolicznościowe. Na górze była część noclegowa, stąd toalety i wanny. Bardzo fajnie pomyślano, że większość zlokalizowano we wnękach, tak, że nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Sale na górze w większości małe, choć zdarzały się i większe. W niektórych można zobaczyć dywany/wykładziny, w jednej piec kaflowy, w innych pełno starych drzwi...

Można było wszędzie zajrzeć, a nawet jak teoretycznie nie można było, to i tak się dało bez problemu, więc fajnie.

 

Garść ciekawostek o Pałacu w Dąbrowie

Czy wiesz, że...

🏰 Pałac powstał w XVII w. z inicjatywy rodu Tschetschau - Mettich prawdopodobnie na miejscu średniowiecznej budowli.

🏰Tym, co wyróżnia Pałac w Dąbrowie są... kręcone kominy. To architektoniczna rzadkość w całej Europie. Pewnie zastanawiasz się, jak one w takim razie działały? Otóż pełniły wyłącznie funkcję dekoracyjną.

🏰 Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Wśród nich byli nawet słynni na Dolnym Śląsku Hochbergowie (byli właścicielami Zamku Książ).

🏰 Przed wybuchem II wojny światowej mieściła się tu szkoła dla nauczycielek, a także punkt reparacji mundurów armii niemieckiej. W 1945 r. urządzono lazaret.

🏰  W latach 1948 - 1975 mieściły się w pałacu Urząd Repatriacyjny, Państwowy Ośrodek Magazynowy, czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

🏰 W 1975 Pałac w Dąbrowie przeszedł w ręce Wyższej szkoły Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski). 

 

Po zakończeniu oglądania pałacu można było się wpisać do pamiątkowej księgi. Zwiedzanie bardzo mi sie podobało. Przewodnik przedstawił solidny kawał historii, oprowadził po całym zamku (nie byliśmy w podziemiach, ale są niedostępne do zwiedzania), bez pośpiechu

Gdybym miała samodzielnie zwiedzać ten obiekt, wydaje mi się, że nie zrobiłby na mnie wrażenia. Niestety to w większości ruina. Bardzo dużo dały opowieści przewodnika, dzięki którym mogłam poznać dzieje i różne smaczki na temat tego miejsca.

 


Mam nadzieję, że mimo przeciwności uda się Zamek w Dąbrowie przywrócić do dawnej świetności i jakoś go zagospodarować. Zdecydowanie polecam!  To prawdziwa gratka dla wielbicieli zamków i pałaców.

 

***

Słyszałaś o Pałacu w Dąbrowie? 

1 komentarz:

  1. Piękne miejsce! Uwielbiam takie obiekty. Sama chętnie odwiedzam wszelkie zamki, dworki i pałace.

    OdpowiedzUsuń