Hejka!
Zapraszam Cię na wycieczkę do Pałacu w Oleśnicy Małej.
Lipiec i sierpień to czas wakacji. Dużo osób decyduje się wówczas na wyjazdy w różne miejsca. Jedni odwiedzają morze, inni wybierają góry. Nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę, by zobaczyć ciekawe rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy.
Droga Św. Jakuba - Oleśnica Mała
Pałac, o którym chcę Ci dzisiaj opowiedzieć, mieści się w Oleśnicy Małej, niewielkiej wiosce położonej w pobliżu Wrocławia (ok. 45 km od miasta). Miejscowość ta znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba - Via Regia, która prowadzi do Santiago de Compostela, gdzie spoczywa św. Jakub, jeden z dwunastu apostołów. Pałac w Oleśnicy Małej jest jednym z największych na Dolnym Śląsku. Z budowlą tą związana jest ciekawa historia.
Krótka historia Pałacu w Oleśnicy Małej
W XIII w. istniała tam prawdopodobnie pierwsza w województwie komandoria* Zakonu Templariuszy. Po likwidacji zakonu w XIV w. majątek przeszedł w ręce Joannitów i pozostawał w ich władaniu aż do sekularyzacji (zeświecczenia) dóbr kościelnych w 1810 r. Kolejnym właścicielem posiadłości został feldmarszałek Hans Yorck von Wartenburg (otrzymał go za zasługi w wojnach napoleońskich). Do 1945 r. pałac w Oleśnicy Małej należał do jego potomków. Obecnie mieści się tam Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
*Komandoria - jednostka administracyjno - terytorialno - wojskowa obejmująca zamek z przylegającymi do niego dobrami ziemskimi.
Zwiedzanie Pałacu w Oleśnicy Małej - wnętrze
W czerwcu (wspominałam o tym w podsumowaniu zeszełgo miesiąca) miałam okazję zwiedzić część pałacu. Podczas oprowadzania dyrektor opowiadał bardzo ciekawie o historii obiektu, podzielił się też kilkoma ciekawostkami. Byłam, m.in. w dawnej sali bibliotecznej. Nie ma tam już książek, stoją za to połączone stoły oraz krzesła, naokoło ciągnie się balkon, z którego rozchodzą się na obie strony schody. Generalnie sale są dosyć puste.
Charakterystycznym elementem pałacu są zdobione kominki (były w każdej sali) oraz rokokowy piec kaflowy. Najbardziej urzekły mnie sale balowe (przynajmniej ja je tak nazwałam) w odcieniach błękitu i żółci/pomarańczy. Wspaniale byłoby móc zorganizować tam bal i ubrać się w piękną suknię. Miejsca do tańczenia jest sporo. Atrakcję stanowi też wieża Zofii z wiatrowskazem w kształcie pawia (niestety nie było mi dane go zobaczyć). Cześć budynku stanowią natomiast biura.
Zwiedzanie Pałacu w Oleśnicy Małej - okolica: kościół św. Wawrzyńca
Na zewnątrz można podziwiać 3 kamienne płyty: pozostałość stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka Siwka z Mockern oraz pomnik poległych podczas I wojny światowej.
Do kompleksu parkowo-pałacowego wchodzi także kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca Diakona, w którym co niedzielę odprawiana jest msza święta. Przed kościołem znajduje się barokowy pomnik św. Jana Nepomucena.
Na tyłach pałacu, od strony boiska, podziwiać można fontannę z rybą. Z kolei z boku znajduje się oranżeria.
Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg
W przypałacowym parku można przejść się aleją grabową. W głębi (ok. 300m od pałacu) znajduje się ośmioboczne mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg - kaplica św. Maksymiliana Marii Kolbe. Msza św. jest tam odprawiana tylko dwa razy do roku - 14 sierpnia (wspomnienie patrona) oraz 2 listopada (Dzień Zaduszny). W pozostałe dni jest ona zamknięta. Można jednak zajrzeć do środka (są tam trumny) mauzoleum przez wybite okienko.
Kiedy można zwiedzić Pałac w Oleśnicy Małej?
Pałac w Oleśnicy Małej nie jest na co dzień udostępniony dla zwiedzających. Aby móc zobaczyć go wewnątrz należy umówić się z dyrektorem obiektu (najlepiej telefonicznie). Natomiast jeśli zależy Ci na zobaczeniu budowli z zewnątrz i przejściu się po okolicy możesz to uczynić w każdej chwili. Teren nie jest ogrodzony.
Dzięki za wspólną wycieczkę.
***
Lubisz zwiedzać zamki/pałace?
Jakie ciekawe miejsce udało Ci się ostatnio odwiedzić?
Dzień dobry Moniko! :)
OdpowiedzUsuńAle się cieszę, że dodałaś ten wpis :) Uwielbiam zamki i pałace, ale jedyny jaki zwiedziłam jak dotąd to Zamek Lubelski :) Piękny jest też zamek Książ i zamek w Mosznej, marzę o tym by kiedyś je zobaczyć na własne oczy.
Kurczę, świetny wpis z malowałaś, piękne zdjęcia i dużo ciekawostek! Aż chce tam teraz jechać :)
Buziaki i cudownej końcówki tygodnia życzę :*
Hej, Iwetto! ;)
UsuńTeż się cieszę, że wreszcie się zebrałam, żeby go napisać. :D Z zamków też chciałabym odwiedzić te, które wymieniłaś, a także ten w Malborku. <3
Bardzo Ci dziękuję za docenienie. ;)
Buziaki! ;*
Jeżeli kiedyś będę miała okazję odwiedzić Dolny Śląsk to chętnie odwiedziłabym te miejsca :D
OdpowiedzUsuńSuper fotorelacja! Pozdrawiam.
Dziękuję! ;)
UsuńTrzymam w takim razie kciuki, żeby Ci się to udało. ;)
Pozdrawiam!
wowwww!!!!great visit!!!
OdpowiedzUsuńThank you, my dear! ;)
UsuńAlez tam jest pięknie 😍
OdpowiedzUsuńNie jestem fanką zwiedzania, nie przepadam za tym, ale Pałac i Kościół zrobiły na mnie ogromne wrażenie i bardzo mi się spodobały ☺
Pozdrawiam
Tak, piękne plenery tam mają. <3
UsuńCieszę się, że doceniłaś piękno pałacu i kościoła. ;)
Dziękuję i też ślę pozdrowienia! ;*
Uwielbiam tamte rejony :)
OdpowiedzUsuńCzyli byłaś tam? Co polecasz jeszcze odwiedzić? ;)
UsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńNigdy nie byłam w Oleśnicy... a to moje okolice. Mieszkam na Dolnym Śląsku :) Dokładniej pod Kłodzkiem. Następnym razem zapraszam do mnie :D Chętnie podpowiem co warto zwiedzić w mojej okolicy. Twierdza w Kłodzku, Minieuroland, Kopalnia Złota, Kopalnia węgla, Jaskinia niedźwiedzia i góry, góry, góry! Mnóstwo mniejszych i większych szczytów. Chętnie pokarzę też widoki, które nie są powszechne i nie znajdzie się ich na mapie atrakcji :D
Pozdrawiam cieplutko ♡
Hej, Klaudio! ;)
UsuńDziękuję Ci za zaproszenie. <3 Ileż masz fajnych miejsc do zwiedzenia w okolicy. ;) Muszę się tam kiedyś wybrać. ;)
Buziaki! ;*