27 marca 2017

Dama XXI wieku?

Jak zostać Damą? Niezwykły poradnik dla kobiet.


Hejka!


Czy możliwe jest bycie damą w XXI wieku? 
Zapraszam.Wydaje się, że epoka dam i dżentelmenów dawno już przeminęła, wszystko jest dozwolone, a etykieta i dobre wychowanie to przeżytek. Nic bardziej mylnego. Współcześnie coraz częściej zwraca się uwagę na dobre maniery i umiejętność odpowiedniego zachowania się w zależności do sytuacji. Niemniej ważny w prezentacji własnej osoby jest strój adekwatny do okazji. Nie przyjdziesz przecież na rozmowę o pracę w dresie! (Chyba, że taka jest specyfika danego zawodu.) Wiedza  na temat zasad savior-vivre'u może nie raz wybawić nas z opresji. 


Skąd zatem czerpać tę wiedzę?
Irena Kamińska-Radomska
Z pomocą przychodzi książka Jak zostać Damą? Niezwykły poradnik dla kobiet autorstwa Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agnieszki Prokopowicz.Książka przyciąga uwagę przepiękną różową okładką z herbem przedstawiającym damę. Wnętrze poradnika również zachwyca- tekst jest dobrze podzielony ( nie ma całej ściany tekstu) i ubogacony minimalistycznymi obrazkami, najważniejsze rzeczy są wypunktowane od myślników, każdy rozdział ma stronę tytułową z obrazkiem damy oraz tytułem.
Irena Kamińska-Radomska, Agnieszka Prokopowicz
Pani Irena, znana z Projektu lady, w zrozumiały i ciekawy sposób przybliża meandry współczesnej etykiety. Zasady właściwego zachowania przeplatane są  krótkimi wzmiankami z życia autorki, przez co skraca się dystans między nią a czytelniczkami.


Poruszane kwestie to m.in. rozmowa kwalifikacyjna, przyjęcia, podróże, smsy i e-maile, randki, sztuka konwersacji. Na końcu książki znajduje się Dekalog Damy, gdzie zebrane zostały najważniejsze zasady.
savoir-vivreKsiążka bardzo mi się spodobała. Wszystkie rady są niezwykle przydatne i warte tego, by je znać. Większość z nich da się wprowadzić w życie, jednak uważam, że niektóre są zbyt oderwane od rzeczywistości, np. branie ze sobą szklanki do pociągu lub na plażę, gdyż dama nie może pić z gwinta. Ciężko mi to sobie wyobrazić.Na koniec cytat:

Samo urodzenie niczego nie gwarantuje. Aby zasłużyć na to wyjątkowe miano [damy], trzeba ogromnej siły charakteru, wielu wyrzeczeń, pracy nad sobą, nad osobowością. Niezbędna jest wiedza: dobre wykształcenie i dobre wychowanie. Wiedza oczywiście powinna dotyczyć zarówno rzeczy wielkich, jak i drobnych, które potem na te wielkie mogą się składać lub na nie wpływać.

***


Miałyście okazję przeczytać tę książkę?

Co dla Was znaczy bycie damą?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz