23 września 2024

Legnica: Rynek, Stary Ratusz, Fontanna Neptuna, Kamieniczki Śledziowe...

Hejka!

Zapraszam Cię do legnickiego rynku.

 

 

Nasza wycieczka po Legnicy powoli zbliża się ku końcowi. Dziś zabieram Cię w kolejne kilka miejsc, które zwiedziłam podczas wakacyjnych wojaży. Jestem bardzo zadowolona, bo wszystko, co chciałam, udało mi się odwiedzić i nawet została mi chwilka, więc wszystko przebiegło na spokojnie.

 

Poprzednie wpisy ze zwiedzania Legnicy znajdziesz poniżej:

🏰 Co warto zobaczyć w Legnicy? Zamek Piastowski

Trzy kościoły w Legnicy: Marii Panny, Piotra i Pawła oraz Jana Chrzciciela

 


Rynek w Legnicy

Rynek tonajważniejsze miejsce w każdym mieście, gdzie skupia się życie mieszkańców. Serce Legnicy znajduje się w centrum Starego Miasta. Podzielone jest na Duży i Mały Rynek.

 

 

Stary Ratusz 


Przechadzając się wokół rynku, warto zwrócić uwagę na budynek Starego Ratusza, który wygląda jak barokowy pałac. A biegnące po obu stronach schody aż się proszą, żeby zejść po nich, będąc ubraną w piękną balową suknię. Och! Mogliby tu nakręcić jakąś filmową scenę. Cały klimat psują nieco parasole z nazwą piwa, no ale cóż zrobić.

Barokowy Stary Ratusz jest trzecim w Legnicy. Po drewnianym i murowanym, które nie przetrwały. Przez 164 lata ratusz służył władzom miasta i mieszkańcom. Pod koniec XIX w. podjęto decyzję o przeniesieniu do nowej siedziby, gdyż stara była za mała.

 


Po wojnie budynek został przejęty przez stacjonujące w Legnicy wojska radzieckie. Obecnie na pierwszym piętrze znajdują się biura dyrekcji i administracji Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, na drugim - sala klubowa i garderoby aktorów, zaś na poddaszu - pracownia plastyczna wraz z archiwum teatru. W holu pierwszego piętra można podziwiać różne wystawy. W przyziemiu ratusza mieści się teatralna Kawiarnia Ratuszowa.

Co ciekawe, budynek połączony jest wewnętrznymi przejściami z teatrem i jedną z Kamieniczek Śledziowych

Stary Ratusz znajduje się przy pl. Rynek 39.



Fontanna Neptuna


Barokowa fontanna Neptuna powstała w 1731 roku w miejscu dawnej studni miejskiej z 1588 r. Znajduje się pomiędzy kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, a Starym Ratuszem - przy ul. Najświętszej Marii Panny 39. Jej centrum stanowi posąg Neptuna (w mitologii bóg mórz i oceanów, odpowiednik greckiego Posejdona) trzymający w ręce trójząb. W jego nogach dostrzec można trzy delfiny. Mogłam się poczuć prawie, jakbym była w Gdańsku, he, he. Co prawda legnicka fontanna to nieco uboższa wersja tej gdańskiej, ale jest i nie trzeba jeździć na drugi koniec Polski. 

 


Pomnik Julka


To kolejna atrakcja do zobaczenia w okolicy rynku. Zlokalizowana jest bezpośrednio przy Galerii Sztuki. Autorem rzeźby odsłoniętej w 2014 r. jest Edward Mirowski. Pomnik przedstawia ucznia z dużym tornistrem, z którego wystaje proca. Głowę przyozdobioną ma czapkę wykonaną z gazety. To pierwsza rzeźba z cyklu Dzieci Legnicy.



Studnia Zakochanych

 

Znajduje się dosłownie obok Starego Ratusza. Odkryto ją w 2009 roku podczas prac rewitalizacyjnych ratusza. Natomiast niełatwo było mi ją znaleźć, a to dlatego, że spodziewałam się, iż będzie wyglądać nieco inaczej. Bardziej hmm... romantycznie.  Studnia pochodząca z XVII w. ma ok. 6 m głębokości. Podobno projektanci studni mieli nadzieję, że młode pary po wyjściu z Urzędu Stanu Cywilnego będą zaglądać w jej głąb, aby umocnić swój związek. Jakoś nie kupuję tej koncepcji. Wokół studni nie widziałam żadnych zakochanych, a jedynie dzieci, które na nią wchodziły.



Kamienice Śledziowe


Kolejny element legnickiej architektury, który skojarzył mi się z Gdańskiem. To totalnie ten klimat! Kamienice Śledziowe zwane także Śledziówkami  to zespół 8 zabytkowych kamienic. Każda z nich ma trzy kondygnacje. Zostały wzniesione w początkach XVI w. na miejscu dawnych kramów śledziowych (średniowieczne kramy rybne). Ulegały licznym przebudowom, stąd też część z nich ma szczyty renesansowe, a część - klasycystyczne. W okrągłych polach kartuszy można dostrzec herb księstwa legnicko-brzeskiego oraz wizerunek damskiej i męskiej głowy. Na żywo robią większe wrażenie niż na zdjęciu. 



Teatr im. Heleny Modrzejewskiej


Chodziłam, szukałam i nie mogłam znaleźć, a budynek miałam przed samym nosem. 🙈 Jest to państwowy teatr dramatyczny, który działa w budynku dawnego teatru-opery z poł XIX w. Od 1999 r. nosi imię Heleny Modrzejewskiej, najwybitniejszej aktorki w historii teatru w Polsce. Budynek teatru został zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa Młodszego, twórcę, m.in. gmachu Opery Wrocławskiej (wiedzieli co robią, zatrudniając go). Znajduje się w miejscu dawnych sukiennic przy ul. Rynek 39.



Herb Legnicy


Gdyby akcentów kojarzących się z Gdańskiem było mi mało, to w herbie Legnicy, widocznym, m.in. na płytach zamykających studzienki kanalizacyjne, znajduje się lew. Symbolizuje on zwierzchność Korony Czeskiej, natomiast klucze to atrybut Św. Piotra, patrona Legnicy

Lwy podtrzymują herb Gdańska, w różnych miejscach w mieście zlokalizowane są też figurki przedstawiające te zwierzęta, podobnie jak we Wrocławiu - krasnale. Coś czuję, że ten Gdańsk mnie do siebie wzywa. Trzeba się tam będzie kiedyś wybrać.


Miała to być już ostatnia relacja z Legnicy, ale podczas pisania okazało się, że zostało mi jeszcze kilka miejsc do opisania, a nie chciałabym, aby wpis był zbyt długi. Także na dziś to koniec, ale jeszcze tu wrócimy.


***

Byłaś kiedyś w Legnicy lub w Gdańsku?

Która atrakcja najbardziej Cię zainteresowała?

4 komentarze:

  1. W Gdańsku byłam, ba! Teraz mam do Gdańska tylko godzinkę, więc na pewno pojawię się nie raz, aby poznać go bliżej. W Legnicy za to jeszcze mnie nie było, niestety teraz z pomorza w tamte rejony nie mam zbyt blisko, ale mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić to miasto. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W Gdańsku byłam w tym roku po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni bo całą rodziną zakochaliśmy się w tym mieście.
    Ale widzę że Legnica ma także czym się pochwalić i warto ją odwiedzić. Dzięki za piękną wycieczkę. Serdecznie pozdrawiam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam w Gdańsku, choć do Legnicy miałam całe życie bliżej (gdy jeszcze mieszkałam w Polsce). Cieszę się, że mogłam zobaczyć dzięki Tobie kawałek tego miasta!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow, such lovely pictures and wonderful places. I also love the history facts you shared with us, very intriguing and convincing therefore I totally agree, we should add them on our travel list. I tried ro follow your blog but there is an error and the process countinues to fail. I will try some othet time later, maybe I'll be more lucky

    OdpowiedzUsuń