Hejka!
Perfumy, woda perfumowana czy toaletowa? Czym się różnią i które wybrać? Zapraszam!
Piosenki i zapachy przenoszą człowieka w czasie bardziej niż cokolwiek
innego. To zadziwiające, ile można sobie przypomnieć, dzięki kilku
dźwiękom albo odrobinie zapachu...
Emily Griffin - Coś pożyczonego
W ostatnim Modowym Quizie zapytałam Was o to, czy perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa to tożsame pojęcia. W języku potocznym często używane są jako synonimy, jednak w rzeczywistości są to trzy odrębne rzeczy. Czym właściwie różnią się od siebie?
Różnice między perfumami, wodą perfumowaną i wodą toaletową
Który z produktów wybrać? Który ma trwalszy zapach? Od czego zależy jego cena? Zaraz wszystkiego się dowiesz.
Stężenie olejków zapachowych
Podstawowa różnica polega na odmiennym stężeniu olejków zapachowych, które z kolei przekłada się na trwałość zapachu.
Najwyższe stężenie występuje w perfumach właściwych i wynosi ono przeważnie 20-40%. Dzięki temu pachną one najintensywniej, a zapach utrzymuje się bardzo długo. To, co jest największą zaletą perfum właściwych, dla niektórych może stanowić ich słaby punkt. Nie każdy bowiem przepada za duszącymi zapachami, których trwałość z upływem czasu nie maleje. Dla takich osób odpowiednie mogą okazać się pozostałe warianty pachnideł.
Woda perfumowana (eau de parfum; EDP) jest mniej intensywna niż perfumy, gdyż stężenie olejków zapachowych w niej zawartych mieści się w przedziale 10-15%, jednak jej trwałość też jest zadowalająca. Wody perfumowane są najczęściej wybieranymi zapachami.
Woda toaletowa (eau de toilette; EDT) z kolei ma w swym składzie stężenie 5-10% olejków zapachowych, co przekłada się na delikatniejszy zapach, który świetnie sprawdzi się szczególnie latem, gdy podczas upałów nie chcemy dodatkowo obciążać się zbyt intensywnym zapachem.
Woda kolońska (eau de cologne, EDC) jest odmianą wody toaletowej. Zawiera najmniejsze stężenie olejków zapachowych, które oscyluje w przedziale 3-5%. Kojarzona jest zwykle jako produkt męski, choć powstała jako wyrób o uniwersalnej nucie zapachowej przeznaczonej dla obu płci. Jej nazwa pochodzi od miasta w Niemczech, gdzie jest od XVIII w. produkowana, czyli Kolonii. Pierwszą fabrykę wody kolońskiej założył w 1709 roku Johann Maria Farina, włoski perfumiarz, który jest autorem jej receptury.
Woda kolońska (eau de cologne, EDC) jest odmianą wody toaletowej. Zawiera najmniejsze stężenie olejków zapachowych, które oscyluje w przedziale 3-5%. Kojarzona jest zwykle jako produkt męski, choć powstała jako wyrób o uniwersalnej nucie zapachowej przeznaczonej dla obu płci. Jej nazwa pochodzi od miasta w Niemczech, gdzie jest od XVIII w. produkowana, czyli Kolonii. Pierwszą fabrykę wody kolońskiej założył w 1709 roku Johann Maria Farina, włoski perfumiarz, który jest autorem jej receptury.
Cena - które droższe, które tańsze?
Drugim kryterium odróżniającym perfumy, wodę perfumowaną, toaletową oraz kolońską, które bezpośrednio wiąże się ze stężeniem olejków zapachowych, jest cena. Im dany produkt zawiera ich więcej, tym jest droższy. Współcześnie, mimo iż perfumiarze mają do dyspozycji dużo syntetycznych składników, wciąż wiele olejków pozyskują z natury, co skutkuje wysokimi cenami perfum, które zawierają ich najwięcej. Z tego względu można je raczej spotkać w maleńkich kolekcjonerskich flakonikach niż dużych pojemnościach. Wody perfumowane znajdują się w bardziej przystępnych przedziałach cenowych, natomiast wody toaletowe i kolońskie to najmniejszy wydatek spośród wymienionych pachnideł.
Wiedza dotycząca tego, czym różnią się prawdziwe perfumy od innych, alternatywnych opcji przyda Ci się przy wyborze zapachu dla siebie lub bliskiej osoby. Warto pamiętać, że obdarowując kogoś takim produktem, trzeba bardzo dobrze znać jego gust, żeby nie okazał się on totalną klapą. Teraz już wiesz, że to, co jest określane jako perfumy, nie zawsze nimi w istocie jest. Nie chodzi o to, że coś jest gorsze, a coś lepsze. Po prostu każdy ma inne preferencje zapachowe, woli inne natężenie i trwałość pachnideł. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na perfumy, wodę perfumowaną lub toaletową.
Na koniec, przygotowałam dla Ciebie planszę z najważniejszymi informacjami z dzisiejszego wpisu. Poszczególne rodzaje produktów posortowałam wg stężenia olejków zapachowych. Wiąże się to także, jak pamiętasz, z ceną (od najdroższych do najtańszych).
***
Jakie nuty zapachowe są Twoimi ulubionymi?
Perfumy, woda perfumowana, czy woda toaletowa? Co najczęściej wybierasz?
Najczęściej sięgam po wody perfumowane, a moimi ulubionymi nutami są oczywiście te z kategorii gourmand, a latem i wiosną owocowe :)
OdpowiedzUsuńWody perfumowane cieszą się chyba największą popularnością. ;) Nutka słodkości jest jak najbardziej pożądana. <3
UsuńCzęsto sięgam po wody perfumowane, ale mam też perfumy i wody toaletowe w swojej kosmetyczce :D
OdpowiedzUsuńCzyli masz szeroki wachlarz pachnideł. Jest w czym wybierać. ;)
UsuńCześć Moja Droga! :)
OdpowiedzUsuńWpadłaś na świetny pomysł by stworzyć taki wpis o perfumach. Wielu z nas nie wie aż tylu rzeczy o pachnidłach, fajnie, że takowy post powstał można się podszkolić. Osobiście sięgam po wody toaletowe, marzę też o tym by kiedyś kupić sobie perfumy Si Georgio Armani ( ale to zapracować na nie muszę i to solidnie :D ). Jesienią i zimą wybieram zapachy nieco pudrowe, bardziej wyraziste, kwiatowe, uwielbiam też te z nutką wanilii. Wiosną i latem stawiam na owocowe oraz na lekkie, zapachowe mgiełki do ciała :)
Udanego weekendu życzę ! :)
Cześć, Iwetto! <3
UsuńDziękuję. Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się mój pomysł na wpis. Początkowo chciałam w telegraficznym skrócie wspomnieć o tym na InstaStory, ale później stwierdziłam, że to temat idealny na wpis na blogu. :D Miałam okazję wąchać perfumy Si (próbka była dołączona do jakiejś gazety), są bardzo ładne. ;) Ale, tak, jak wspomniałaś, do najtańszych nie należą. :D Kwiatowe zapachy, wanilia, kokos są super! <3
Dziękuję! Tobie też życzę przyjemnego weekendu! :*
Znam różnicę, ale nie zwracam uwagi na 'nazewnictwo'. Najważniejsze, żeby zawartość mi się podobała :)
OdpowiedzUsuńJasne, najważniejsze, by zapach nam odpowiadał, ale warto też wiedzieć, że, np. latem lepiej sprawdzą się wody toaletowe niż ciężkie perfumy. ;)
UsuńBardzo interesujący artykuł. Najczęściej wybieram wodę perfumowaną, aczkolwiek perfumy też chętnie kupuję :) Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com
OdpowiedzUsuńCieszę się, że temat przypadł Ci do gustu. ;)
UsuńDziękuję i tez przesyłam pozdrowienia! :*
Ja najczęściej sięgam po wodę perfumową :)
OdpowiedzUsuńWoda perfumowana jest chyba najbardziej popularna z tego zestawienia. ;) Nic dziwnego, jest lżejsza niż perfumy i bardziej dostępna cenowo. ;)
UsuńThank you. ;)
OdpowiedzUsuńOstatnio trochę o tym czytałam i zapoznałam się z tym :D Bardzo fajny pomysł na post :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! Cieszę się, że pomysł Ci się spodobał. ;)
UsuńFajny post :) lubię delikatne zapachy (raczej bez piżma), na dzień używam wody toaletowej, natomiast na wieczór zdarza mi się użyć perfum :) pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! ;) Też gustuję bardziej w tych delikatniejszych zapachach. <3
UsuńPrzesyłam pozdrowienia! ;)