26 września 2017

W świecie złudzeń


Złudzenia percepcyjne

Hejka!

Zapraszam Was do świata złudzeń i dziękuję.


Żyjemy w świecie złudzeń. Niejednokrotnie pewnie okazało się, że to co widzieliśmy zależało od naszego nastawienia. Dobrym przykładem to obrazującym są dwuznaczne figury. W zależności co weźmiemy za figurę, a co za tło, zobaczymy... kielich lub twarze.


Kielich i twarze


Czasem w procesie spostrzegania samoistnie dodajemy nieistniejące elementy, by domknąć daną figurę i zrozumieć niejasności. 

Iluzoryczny kontur trójkąta

Iluzoryczny trójkątNasuwa się zatem pytanie o to czy człowiek odkrywa rzeczywistość, czy też ją tworzy?

Rysunki, które do tej pory pokazałam są dowodami na to, że sami kreujemy rzeczywistość, dowolnie wyodrębniamy w niej różne figury. 


Czym są złudzenia percepcyjne?

Powstają one, gdy spostrzegamy zależności między elementami jakiegoś obiektu w sposób niezgodny z tym, jak jest w rzeczywistości. Mówiąc w skrócie są to błędne interpretacje.


Złudzenie torów kolejowych

Tory

Jakiej długości są przedstawione na ilustracji odcinki? Czy drugi wydaje Ci się dłuższy niż pierwszy? Dzieje się tak za sprawą torów zbiegających się w jednym punkcie, na których znajdują się kreski. Perspektywa sprawia, że drugi odcinek teoretycznie znajdujący się głębiej interpretujemy jako dłuższy, podczas gdy oba są równej długości.

Spostrzegamy świat zgodnie z oczekiwaniem budowanym na podstawie posiadanego już doświadczenia. To właśnie nasza wiedza określa sposób, w jaki widzimy rzeczywistość.Wykrzywiony pokój Amesa

Ames room

Tym, co niewątpliwie zwraca uwagę jest nienaturalna różnica wielkości między postaciami stojącymi w pokoju. 

Jaki kształt ma ten pokój? Prostokątny? 
Otóż niekoniecznie. Jest on trapezoidalny. Jak to możliwe? Ja początkowo mimo przeczytania wyjaśnienia nie mogłam tego pojąć. 
Pomogło mi obejrzenie tego filmiku:


 Wypowiada się w nim Ramachandran- amerykański neurolog, którego wczesne prace dotyczyły percepcji wzrokowej.


W naszej codzienności spotykamy się z pokojami, w których ściany ułożone są pod kątem prostym. W tym przypadku odwołaliśmy się do schematu standardowego pokoju, takiego, z którym już mięliśmy do czynienia i to on określił sposób, w jaki zinterpretowaliśmy pokój Amesa.

Innym ciekawym zjawiskiem są dwuznaczne litery.


Niedokończone litery

Wersja polska powstała na podstawie angielskiej stworzonej przez Rumelharta i McClellanda.

Wyraz zawiera dwie identycznie wyglądające niedokończone litery, jednak pierwszą z nich automatycznie odczytujemy jako h, natomiast drugą jako a. To jak zidentyfikujemy daną literę jest wyznaczone przez kontekst całego wyrazu. Najpierw identyfikujemy inne litery i na tej podstawie wyciągamy wniosek jaki to musi być wyraz (oczywiście tak, by słowo miało sens).

 Pewnie zauważyliście, że tym, co łączy powyższe przykłady jest ograniczenie do jednej tylko perspektywy, co nie pokrywa się z rzeczywistością, w której żyjemy.
Podejście ekologiczne zwraca uwagę na ruch i rolę jaką odgrywa. Jeśli zostaniemy pozbawieni tej ważnej wskazówki do interpretacji otaczającej rzeczywistości, wówczas powstają złudzenia percepcyjne.

Wiedzą to, powróćmy na chwilę do zniekształconego pokoju Amesa. Co się stanie, gdy zwiększymy osobom badanym swobodę spostrzegania jego wnętrza poprzez możliwość poruszania głową i przyjmowanie różnych punktów widzenia? Takie pytanie zadali sobie Ghrineger i Engel. Jak się zapewne domyślacie, swoboda ta zmniejszyła złudzenie percepcyjne i pozwoliła na odkrycie prawdy, czyli faktycznego kształtu pokoju.

Na uwagę zasługuje też niemożliwy trójkąt.

Nienaturalny trójkąt


Na pierwszym rysunku widzimy nienaturalny kształt, który nie ma szans egzystować w codzienności. A jeśli zmienimy perspektywę?


Zagdaka trójkąta rozwiązanaWszystko nagle staje się jasne, ujrzymy rzeczywisty sposób konstrukcji tego tajemniczego trójkąta (rysunek drugi).

Post wyszedł troszkę długi, ale wciągnął mnie temat złudzeń. 🙂

Napisałam na podstawie: Andrzej Falkowski Spostrzeganie jako mechanizm tworzenia doświadczenia za pomocą zmysłów. Zdjęcia również stamtąd pochodzą.

 *
Nie zapomniałam o Was i mojej obietnicy. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc wszystkim osobom, które zaangażowały się w klikanie. ❤🎕✿ 
Wzięłam pod uwagę także komentarze sprzed posta z prośbą. 
Wpadnijcie do nich:

 Blog Oli - Diamentowe myśli


Blog Sylwii - S. y. l. w. i. a

Blog Magdaleny - 30 plus by Magdalena Noweta

***

Ulegliście tym złudzeniom czy już je znaliście?

44 komentarze:

 1. bardzo ciekawe są te złudzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, aż przy niektórych dostaję "oczopląsu" haha ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. haha :D uwielbiam takie złudzenia :D ale tylko wtedy jak od razu wyjaśnione jest o co chodzi ;D bo potem siedzę i myślę nad tym :D
  buziaki!
  http://czynnikipierwsze.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff, mam szczęście, że wyjaśniłam o co chodzi. :D Cieszę się, że spodobała Ci się tematyka posta. :*

   Usuń
 4. Bardzo, bardzo ciekawy wpis :) O niektórych z tych złudzeń już wiedziałam, ale niektóre z nich były dla mnie całkowitą nowością. Spodobała mi się też treść wpisu dotycząca postrzegania świata przez ludzi.
  Co do wykrzywionego pokoju, to nie tak dawno moja przyjaciółka była w nim ze swoim młodszym bratem i na zdjęciu on był o wiele większy od niej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Ale fajnie, że Twoja przyjaciółka miała okazję wybrać się do takiego pokoju. Ja tez chciałabym znaleźć się w jego środku i poczuć tę iluzję na własnej skórze. :)

   Usuń
 5. Ciekawe, masz dużo racji. Dają do myślenia takie złudzenia, niby jeden obrazek a jak wiele interpretacji :D
  Mój blog - KLIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. :) Właśnie, okazuje się, że nie wszystko jest takie jak nam się początkowo wydaje. :D

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy post :) Złudzenia są niesamowite i płatają naszym oczom i naszemu umysłowi niezłe figle :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Złudzenia i to jak łatwo im ulegamy jest fascynujące. :D

   Usuń
 7. Great post dear :)
  https://itsallabouttheglowxoblog.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący i fascynujący temat :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Thanks dear https://bysinkj.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie tematy ;) Zawsze bardzo lubiłam złudzenia optyczne i iluzje ;) Większość już znałam, ale i tak fajnie zobaczyć to jeszcze raz :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że temat Ci podpasował. :) Iluzje się chyba nigdy nie nudzą, oczywiście pod warunkiem, że nie oglądamy ich 24/7. :D

   Usuń
 11. Zawsze byłam pod ogromnym wrażeniem iluzji :) Super post :*

  nouw.com/roksanaryszkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 12. W pierwszym złudzeniu z początku widziałam tylko kielich ale później też widziałam twarze :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niektóre złudzenia znałam w sumie wszystko zależy od perspektywy patrzenia. U nas jest taki park doświadczeń i tam pewne "iluzje" można na żywo zobaczyć, dotknąć itd zadziwiające jak łatwo oszukać ludzki mózg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, perspektywa odgrywa tu dużo rolę. Ale super! Fajnie byłoby się wybrać do takiego parku. :)

   Usuń
 14. Ciekawy wpis :) Zawsze jak popatrzy się na coś głębiej i z innej perspektywy wychodzi coś innego !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. To prawda, czasem można dostrzec zaskakujące rzeczy. :)

   Usuń
 15. Świetny wpis :) o większości złudzeń wiedziałam, bo kiedyś się tym interesowałam i oglądałam różne takie obrazki, właśnie dające złudzenie :D Według mnie, to bardzo fascynujące widać nie wszystko jest takie, jakie widzimy na pierwszy rzut oka :) Nasz mózg można łatwo oszukać nie tylko poprzez iluzje :)
  pozdrawiam cieplutko myszko :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Oglądanie złudzeń jest takie wciągające. :D Masz całkowitą rację, nie tylko iluzje potrafią oszukać nasz mózg.
   Pozdrawiam gorąco. :*

   Usuń
 16. ciekawe :) takie złudzenia "psują" mi głowę :D :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie obrazki ze złudzeniami, kiedyś siedziałam całymi dniami i je przeglądałam :D To niesamowite jak nasz mózg reaguje na niektóre obrazki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądając takie obrazki można wsiąknąć w to na parę godzin. :D

   Usuń
 18. Bardzo ciekawy post i taki inny niż większość i to jest fajne ;) sama kiedyś zawsze śmiałam się z tych złudzeń najwiecej zabawy było jak kiedyś pokazałam kotu tez co wyglądaja jkaby się ruszały ;) czekam na wiecej postów i na pewno wpadnę na tamte blogi.
  Pozdrowionka!
  Joffi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się taki inny post. :) He, he, kot pewnie nie wiedział o co chodzi i był zagubiony. :D Super, zapraszam częściej. :)
   Pozdrowionka! :)

   Usuń
 19. Bardzo fajny post, złudzenia są bardzo wciągające!

  OdpowiedzUsuń
 20. Z tym pokojem, to patrzyłem i patrzyłem aż zaczynałem głupieć. Filmik pomógł zrozumieć:)
  Bardzo łatwo nasz mózg daje się oszukać takim iluzjom.
  Ciekawy post:)
  Pozdrawiam
  zmienicswiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też patrzyłam, przeczytałam wyjaśnienie, że pokój ma kształt trapezu, ale nie mogłam tego pojąć. Nie ma to jak filmik i spojrzenie z innej perspektywy. :D Dzięki. :)
   Pozdrawiam!

   Usuń