23 kwietnia 2024

Strefa Kinomaniaczki: sen, zbuntowana młodzież, zapominanie

Hejka!

Zapraszam Cię do filmowego świata.

 

 

Śpiąca Królewna/ Sleeping Beauty (1959)

 


 

Zła czarownica rzuca klątwę na księżniczkę Aurorę. W dniu 16. urodzin ma ukłuć się wrzecionem w palec i zapaść w sen. Przezorni król i królowa oddają dziewczynkę pod opiekę dobrym wróżkom.




Kto nie zna historii Śpiącej Królewny? Jeśli chodzi o ekranizacje tej baśni, widziałam wersję z serii Najpiękniejsze Baśnie Braci Grimm (najbliższe oryginałowi), natomiast nie wiem, jaki cudem tę disneyowską obejrzałam niedawno po raz pierwszy. Zaskoczyło mnie, że powstała aż tak dawno temu! Na uwagę zasługuje przepiękna piosenka Once Upon A Dream. Jej interesującą, współczesną wersję nagrała Emily Osment. Bajka bardzo ładna, urocza, ale wydała mi się też dosyć naiwna w kwestii tego, że Aurora i Filip spotykali się już we śnie i tak od razu się zakochali. Serio?! No ale może zbytnio się czepiam... Dostrzegłam tu wiele elementów, które przywiodły mi na myśl Shreka, chociażby początek z księgą, podobny zamek, smoka... Już wiem, jakim filmem inspirowali się twórcy przygód zielonego ogra, he, he. Generalnie Śpiąca Królewna mi się podobała. Fajnie od czasu do czasu obejrzeć taką bajkę.

 

 

 

Piep*zyć Mickiewicza (2023)

 


 

Dawny wykładowca zatrudnia się w warszawskim liceum jako polonista. Zostaje mu przydzielona pod opiekę klasa, która nie cieszy się dobrą sławą w szkole. Czy Sienkiewiczowi uda się okiełznać niesforną młodzież i przygotować ją do testów przesądzających o ich przyszłości?




Rzadko sięgam po polskie produkcje, ale na ten film czekałam z niecierpliwością. Chciałam się wybrać na niego do kina, ale nie wyszło. Ostatnio natomiast pojawił się w Internecie, co mnie bardzo ucieszyło. Mamy tu szkolne klimaty, trudną młodzież i nauczyciela, który staje przed niełatwym zadaniem poskromienia klasy uważanej za najgorszą w całej szkole. Nie zabrakło trudnych relacji między samymi uczniami. Lubię taką tematykę. Pomimo poruszania ważnych kwestii, nie zabrakło humoru (wzruszenia też były). Z takich mniej fajnych akcentów pojawiły się przekleństwa i środkowe palce, ale liczyłam się z tym, że będą. Aktorzy zostali dobrze dobrani, sprawdzili się w swoich rolach. Super, że nauczyciel nie dał się uczniom, ale jednocześnie próbował znaleźć z nimi wspólny język. Ścieżka dźwiękowa całkiem fajna, pojawiły się piosenki, które lubię, czyli Prywatny bal, Jak to jest. Nie zabrakło klasyka, czyli Zanim pójdę. Z nowości spodobały mi się piosenki Marissy. Piep*zyć Mickiewicza uważam za udany film, nie zawiodłam się.

 

 

 

Ojciec/ The Father (2020)

 


 

Anne próbuje opiekować się ojcem chorym na demencję. Nie jest to łatwe dla żadnej ze stron.

 


Obejrzałam ten film dawno temu, ale do tej pory nie pojawił się w Strefie Kinomaniaczki. Jest to produkcja poruszająca bardzo ciężki temat, jakim jest opieka nad osobą chorą na demencję. To przerażające, co ta choroba robi z człowiekiem... Zaczyna zapominać, gdzie jest, kim są ludzie wokół, jak wykonywać najprostsze czynności dnia codziennego, czuje się zagubiony, teraźniejszość miesza się z przeszłością. Im bardziej choroba postępuje, tym jest gorzej. To ogromny cios dla najbliższych, bo osoba nie jest już taka, jak dawniej. Tylko się modlić, żeby nie mieć Alzheimera! A sam film warto obejrzeć.


***

Co ostatnio udało Ci się obejrzeć?

Znasz któryś z powyższych filmów?

3 komentarze:

  1. Ja ostatnio oglądałam Wonka z moim córciami i bardzo nam się podało. O śpiącej królewnie chyba wszyscy słyszeli. A ten drugi film mam w planach. Dzięki za podpowiedź 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę w końcu znaleźć czas i obejrzeć jakiś dobry film.
    Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam w planach obejrzeć "Piep*zyć Mickiewiczka" :) Ostatnio udało mi się obejrzeć "Rzeźbiarza łez" oraz "Tylko nie Ty" :)

    OdpowiedzUsuń