28 kwietnia 2022

Co zobaczyć we Wrocławiu? Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Hejka!

Zapraszam Cię na wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Niedawno zabrałam Cię w podróż do Panoramy Racławickiej, która stanowi oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a dziś zapraszam Cię do samego muzeum. Pierwszy raz odwiedziłam je kilkanaście lat temu, teraz miałam okazję wybrać się tam po raz drugi.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduje się przy pl. Powstańców Warszawskich 5 w charakterystycznym budynku porośniętym bluszczem. To parę kroków od Panoramy Racławickiej, w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego.

 

Co zobaczyć we Wrocławiu? Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Ciekawostki dotyczące Muzeum Narodowego we Wrocławiu

🏺  Gmach muzeum został zaprojektowany przez architekta pochodzącego ze Szczecina, Karla Friedricha Endella, który działał głównie w Berlinie. Budynek wzniesiono w latach 1883-1886.

🏺 Początkowo w budynku mieścił się Zarząd Prowincji Śląskiej, po II wojnie światowej przystosowano go do pełnienia funkcji muzealnych. Oficjalnego otwarcia dokonano 11 lipca 1948 r. jako Muzeum Państwowe.

🏺 W 1950 r. przemianowano je na Muzeum Śląskie, a w 1970 r. stało się Muzeum Narodowym.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

🏺 Przy głównym wejściu znajdują się posągi Albrechta Dürera oraz Michała Anioła. Oba autorstwa Augusta Hertla.

🏺 Przy południowo-zachodnim narożniku gmachu stoi rzeźba Alegoria rybołóstwa autorstwa Christiana Behrensa, natomiast od strony rzeki zobaczyć można Rycerzy Króla Artura Magdaleny Abakanowicz.

🏺 Na zbiory muzeum składa się głównie malarstwo i rzeźba, jest to ponad 200 000 obiektów.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kolekcja muzeum podzielona jest na wystawy stałe i czasowe. Do wystaw stałych należą:

🠊 Śląska rzeźba kamienna XII - XVI w.

🠊 Sztuka śląska XIV - XVI w.

🠊 Sztuka śląska XVI - XIX w.

🠊Sztuka polska XVII - XIX w.

🠊 Sztuka europejska XV - XX w.

🠊 Cudo-Twórcy (sztuka Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosło artystyczne i kultura materialna oraz współczesna ceramika i szkło artystyczne).


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Eksponatów jest całe mnóstwo, nie sposób zwiedzić wszystkiego w jeden dzień. Fajnie tak sobie wszystko pooglądać, eksponaty są podpisane, jednak brakowało mi przewodnika, kogoś, kto opowiedziałby ciekawostki związane z prezentowanymi dziełami. Nie przepadam za takim suchym zwiedzaniem. Nie musiałaby to być osoba fizyczna, tylko, np. odtwarzane automatycznie nagranie, jak w Zamku w Mosznej. Z tego, co zobaczyłam na stronie (przygotowując ten wpis) możliwa jest opcja z oprowadzaniem, ale to dodatkowy koszt - 100 zł (które trzeba doliczyć do biletów wstępu).


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Nie udało mi się zwiedzić wszystkiego, ale z tego, co zobaczyłam, najbardziej spodobała mi się sztuka sakralna oraz wnętrze muzeum - przestrzeń, która nadaje się idealnie, by urządzić tam jakiś bal, jak w dawnych czasach, ponadto piękne schody i balustrady. Cudo! Miejsce w sam raz na sesję zdjęciową.

W budynku muzeum znajduje się też sklep z pamiątkami, ale nie znalazłam tam nic godnego uwagi oraz kawiarenka.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Kiedy można zwiedzać Muzeum Narodowe we Wrocławiu?

W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Można je odwiedzać od wtorku do piątku w godzinach  10:00 - 17:00 oraz w weekendy od 10:30 do 18:00.


Cennik biletów do Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2022

Istnieje możliwość wykupienia biletów łącznie lub oddzielnie na wystawy stałe i czasowe. Ceny i rodzaje biletów na wystawy stałe przedstawiają się następująco: 

normalny: 20 zł 

ulgowy: 15 zł

grupowy: 10 zł/ osobę

rodzinny: 10 zł/ osobę

specjalny*: 3 zł

Dzieci do 7 roku życia wchodzą bezpłatnie. Dla uczniów i studentów do 26 roku życia wstęp jest za 1 zł. Warto zaznaczyć, że w soboty wstęp na wystawy stałe jest za darmo. Do zwiedzenia wystaw stałych uprawnia również bilet do Panoramy Racławickiej (1 bilet - 4 miejsca).


Ceny biletów na wystawy czasowe:

normalny: 10 zł   

ulgowy: 7,50 zł 

grupowy: 5 zł/osobę 

rodzinny: 5 zł/osobę 

specjalny*: 3 zł

 

Z kolei jeśli zdecydujesz się na bilet łączony (wystawy stałe + czasowe) cennik wygląda tak:

normalny na wystawy: 25 zł   

ulgowy: 20 zł 

grupowy: 13 zł/osobę 

rodzinny: 13 zł/osobę 

specjalny*: 5 zł

 

* Bilet specjalny przysługuje: opiekunom wycieczek szkolnych (jednemu na 10 osób), opiekunom grup wycieczkowych (jednemu), posiadaczom Wrocławskiej Karty Seniora, osobom powyżej 75 roku życia, grupie co najmniej 5 studentów z uczelni ASP, UWr (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych), PWr (Wydział Architektury). 

 

Podsumowując, Muzeum Narodowe we Wrocławiu nie zrobiło na mnie oszałamiającego wrażenia, gdyż jak wspomniałam, nie przepadam za zwiedzaniem polegającym wyłącznie na chodzeniu od eksponatu do eksponatu i czytaniu, jak nazywa się dane dzieło. Jest to po prostu dosyć męczące i nudne. Kilka eksponatów można zobaczyć w ten sposób, ale nie taką ogromną liczbę, jaka jest w tym miejscu. Myślę jednak, że choć raz w życiu warto odwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Najlepiej wybrać się w sobotę, gdyż wtedy wstęp na wystawy stałe jest za darmo, ewentualnie skorzystać z biletu uprawniającego do zobaczenia czterech miejsc, o którym wspominałam tutaj.

 

***

Lubisz odwiedzać muzea?

 

6 komentarzy:

  1. Za tego typu muzeami zbytnio nie przepadam. Lubię kiedy muzea są prowadzone na ciekawy temat, nawet jakiś odjechany, są dosyć nowoczesne, a najlepiej jak są interaktywne. Bardzo podobało mi się np. w Muzeum Powstania Warszawskiego czy w Muzeum POLIN w Warszawie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Interaktywne muzeum musi być super! :D Nie byłam jeszcze w żadnym z tych muzeów.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe miejsce, z pewnością będę chciała zobaczyć. Miłego weekendu! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć Moniczko :)

    Świetna relacja. Wszystko super dopracowane, brawo ❤️

    Chętnie bym się wybrała do tego muzeum. Jak będę planowała wypad do Wrocławia to z wielką chęcią się tam wybiorę :)

    Lubię odwiedzać muzea, jednym z najlepszych jakie dotąd zwiedziłam byli Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Chciałabym jeszcze zwiedzić muzeum na Majdnaku w Lublinie, muzeum drugiej wojny światowej a także muzeum Polin:)

    Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru ❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, Iwetto! ;)

      Dziękuję Ci pięknie za komplement. <3

      Super! ;)

      Nie miałam jeszcze okazji odwiedzić muzeów, o których wspomniałaś.

      Dziękuję. Udanej końcówki Majówki! ;*

      Usuń