7 listopada 2021

Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć - Pippa Grange

Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć - Pippa Grange

Hejka!

Zapraszam Cię na recenzję nowości dotyczącej lęku od wydawnictwa Muza.

 

 

Pippa Grange - Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć -

 

Pippa Grange to brytyjska psycholog, która pracowała też jako coach z elitą sportu i biznesu. Postanowiła zebrać swoje zawodowe doświadczenie i podzielić się nim w książce. Tak powstała pozycja Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć. Okładka książki została utrzymana w dwóch dominujących kolorach: miętowym oraz intensywnym różu. Całość dopełnia rysunek kobiety trzymającej swój lęk pod kloszem.

 

Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć liczy 352 strony, więc to całkiem pokaźne dzieło. Książka została podzielona na 4 części. Grange przedstawia w nich źródła lęku, konsekwencje jego oddziaływania na nasze życie. Strach to ciemna strona Mocy, jak mawiał Mistrz Yoda. Autorka zwraca uwagę, że lęki są nie tylko w naszej głowie, ale mogą być także potęgowane przez środowisko, w którym żyjemy. A także dostarcza narzędzi, które pozwolą nam się zmierzyć z lękami.

 

Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć - Pippa Grange

 

Jak zaznacza autorka: To nie jest typowy poradnik. Nie znajdziesz w nim antidotum na wszelkie bolączki, dziesięciu sposobów na to, jak pozbyć się lęku, ani szybkich rozwiązań. (...) Ta książka jest zbiorem pomysłów i doświadczeń. Mam nadzieję, że opowieści o tym, co spotkało innych ludzi, i sposoby, w jaki pokonali strach, pomogą Ci wyobrazić sobie, jaką rolę odgrywa on w Twoim własnym życiu i co możesz z tym zrobić lub jakich zmian dokonać w sobie. 

 

Początek książki był średni, natomiast z każdą kolejną stroną lektura robiła się coraz ciekawsza. W odróżnieniu od innych książek, gdzie lęk postrzegany jest w sposób ogólny, Grange skupia się na konkretnym lęku - przed byciem niewystarczająco dobrym i formach, jakie przybiera on w życiu codziennym: zazdrość, perfekcjonizm, trzymanie innych na dystans i izolowanie się, niedocenianie swoich możliwości. Dostarcza też pomysłów, w jaki sposób możesz zastąpić lęk przed byciem niewystarczająco dobrym. Książka kończy się podsumowaniem oraz manifestem Bez lęku. Nie zabrakło skromnej bibliografii i podziękowań (a także przedmowy i wprowadzenia na początku).


Moją uwagę zwróciła koncepcja emocjonalnego bagna. Grange w zgrabny i obrazowy sposób ujęła, do czego prowadzi tłumienie w sobie lęków i obaw. Nieustanne wypieranie i udawanie, że wszystko jest w porządku, kiedy jest wręcz przeciwnie, tylko dokłada się do zniekształcających lęków i reszty emocjonalnego bagażu, który ze sobą wleczemy.

 

Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć - Pippa Grange

 

Książka została napisana przystępnym językiem. Rozważania na temat lęku ubogacają prawdziwe historie ludzi (w tym autorki), którzy mierzyli się z lękiem. Najbardziej poruszył mnie przypadek Khalidy, która zastąpiła swój lęk celem. Jej pasja do grania w piłkę nożną przerodziła się w coś większego. Za jej pomocą postanowiła pomóc kobietom w swoim kraju i być ich głosem (w tamtym czasie, w Afganistanie, po upadku reżimu talibów, uprawianie sportu przez kobiety było nie do przyjęcia). To była bardzo inspirująca historia.


Podsumowując, książka Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć nie jest pozycją obowiązkową, jednak warto po nią sięgnąć. Od innych publikacji poruszających ten temat wyróżnia ją to, iż autorka skupiła się na konkretnym lęku - lęku przed byciem niewystarczająco dobrym. W porównaniu do tej, jest ona bardziej refleksyjna.

 

Strach a lęk

Na koniec, tak gwoli ścisłości, chciałam jeszcze wyjaśnić różnicę między strachem i lękiem. W książce te pojęcia są momentami używane zamiennie, a z psychologicznego punktu różnią się. Ze strachem mamy do czynienia, gdy zagrożenie jest realne i bezpośrednie, np. napotykasz na swojej drodze groźnego psa, który jest agresywny, i gotowy do ataku. Lęk z kolei jest irracjonalny, tzn. jest reakcją na wyobrażone zagrożenie, poczucie zagrożenia lub zagrożenie, które przewidujemy, że może wystąpić - pomyśl o sytuacji, kiedy oglądasz filmik, na którym widzisz groźnego psa.

 

*

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Muza.

 

 ***

Znasz książkę Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć?


 

7 komentarzy:

  1. Myślę, że warto przeczytać taką książkę. W dzisiejszych czasach pozycje psychologiczne są coraz popularniejsze. Ważne by mieć świadomość czym jest lęk i jakie są sposoby by się go pozbyć.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie ♡
    Niestety nie znam tej książki. Dziękuję za twoją recenzję! Jak tylko będę miała okazję na pewno przeczytam ten tytuł. Pozbycie się lęku na pewno ułatwi życie, chodź dla mnie takie pozbycie się go i pożegnanie na zawsze jest bardzo trudne. Chciałabym sobie z tym poradzić, może ta publikacja mogłaby mi jakoś pomóc :) Fantastyczny wpis Kochana!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej Moniko! :)

    Jestem z reguły dość strachliwą osobą, lęki też miewam niestety często. Książka porusza ważny temat i z chęcią bym ją przeczytała :)

    Miłego wieczorku Ci życzę :*

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja jestem strasznym cykorem, coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Witaj Kochana :)
    Powiem Ci szczerze, że tak jak kiedyś nie sięgałam po tego typu książki. To teraz mam ochotę kupować ich więcej i więcej. To wspaniałe, że w końcu powstają takie pozycje, z którymi możemy się utożsamić. Poczuć, że ktoś nas szczerze rozumie, a przy tym pomaga.
    "...tylko dokłada się do zniekształcających lęków i reszty emocjonalnego bagażu, który ze sobą wleczemy." Mocne słowa. Szkoda, że początek okazał się średni. Ale myślę, że mogłabym dać jej szansę :)
    Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj ! Myślę, że książka może być interesująca, zwłaszcza dla kogoś, kto z lękiem musi się mierzyć każdego dnia. Dziękuję za ciekawą recenzję. Pozdrawiam serdecznie :))

    OdpowiedzUsuń