23 maja 2021

Myślenie czarno-białe - Kevin Dutton

Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie - Kevin Dutton

Hejka!

Czy kolejna książka Kevina Duttona okaże się bestsellerem?

 
Do tej książki byłam pozytywnie nastawiona i bardzo chciałam ją przeczytać ze względu na autora. Kevin Dutton to doktor psychologii społecznej, który specjalizuje się w badaniach nad psychopatią. Czytałam jego poprzednie książki, pt. Mądrość psychopatów oraz Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces (napisana wspólnie z Andym McNabem) i bardzo mi się one spodobały. Recenzje obu tych publikacji znajdziesz na moim blogu (kliknij w tytuł danej książki). Czy i tym razem było podobnie?
 
 

Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie - Kevin Dutton



Okładka książki Myślenie czarno-białe utrzymana jest w kolorach zgodnych z tytułem. Najnowsze dzieło Duttona jest dosyć obszerne, liczy bowiem aż 415 stron. Podzielone zostało na wstęp, 12 rozdziałów oraz 7 załączników, które stanowią dopełnienie poruszanych wcześniej treści. Nie zabrakło też pokaźnej bibliografii, podania źródeł ilustracji, podziękowań oraz indeksu ułatwiającego odnalezienie interesujących terminów w tekście. Kevin Dutton oprócz własnych teorii przytacza w tekście fragmenty rozmów ze specjalistami w swoich dziedzinach, m.in. z Robertem Cialdinim, ekspertem od wpływu społecznego. 

 

Myślenie czarno-białe książka Kevin Dutton

Treści popularnonaukowe uzupełnia i ilustruje obserwacjami oraz przykładami ze świata sportu, polityki, czy sztuki. Przytacza wiele interesujących eksperymentów i dzieli się ciekawostkami z różnych dziedzin nauki (m.in. kryminalistyka, socjologia, neurobiologia poznawcza), przez co książka zyskuje interdyscyplinarny charakter. Dutton odnosi się do tematów, które budzą skrajne emocje, takich jak brexit, prezydentura Donalda Trumpa, koronawirus, aborcja, a także ekspansja islamskiego fundamentalizmu.


Zwykle wstępy są nudne, ale nie u Duttona. Książka wciągnęła mnie od samego początku. Nie jest to lektura, którą przeczyta się w jeden wieczór, trzeba na nią poświęcić trochę czasu, ale zdecydowanie warto. Część teorii zawartych w Myśleniu czarno-białym omawialiśmy na studiach (np. magiczna liczba siedem, teoria perspektywy Daniela Kahnemana i Amosa Tversky'ego, reguły wpływu społecznego Cialdiniego), ale znalazło się też sporo nowych dla mnie treści. 

 

Myślenie czarno-białe Kevin Dutton książka wydawnictwo Muza

Dutton w swojej książce zwraca uwagę na to, że często spostrzegamy świat w kategoriach: Walka kontra Ucieczka, My kontra Oni, Dobro kontra Zło. Do dziś oddziałują one z ogromną siłą na ludzki umysł, wciąż podatny na wpływy. Jeśli ktoś umiejętnie się do nich odwołuje, żeby nas przeciągnąć na swoją stronę, zawsze ulegamy. Złota triada w rękach bin Ladena albo Hitlera unicestwiła miliony ludzkich istnień ludzkich, ale jeśli zastosujemy ją z rozwagą dla wspólnego dobra, może zdziałać cuda.

 

Autor przygląda się jasnym i ciemnym stronom czarno-białego myślenia, polegającego na spostrzeganiu wszystkiego wokół w kategoriach dwóch skrajności, np. coś jest dobre albo złe, gorące lub zimne, lekkie lub ciężkie, bez uwzględniania złożoności sytuacji. Zwraca uwagę na rolę perspektywy, tłumaczy, w jaki sposób podejmujemy decyzje.


Czasami warto zawęzić perspektywę, żeby skupić uwagę na szczegółach. A czasami dobrze jest cofnąć się o kilka kroków, żeby ogarnąć wzrokiem całość obrazu. Chodzi nie tylko o sztukę, lecz także o wszystkie dziedziny życia. Biznes, politykę, relacje społeczne. Powinniśmy nieustannie się przemieszczać.

 

Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie - Kevin Dutton książka wydawnictwo Muza

 

Książka Myślenie czarno-białe autorstwa Kevina Duttona nie przebiła mojej ulubionej Mądrości psychopatów, jednak trzyma poziom. Jest wypełniona naukowymi treściami podanymi w przystępny sposób. Dutton zrobił świetną robotę!


🧠 Jak przyrządzić zupę z kamieni?

🧠 Ilu ziaren piasku potrzeba, by utworzyć kopiec?

🧠 W jaki sposób język wpływa na spostrzeganie?

🧠 Ile elementów jesteśmy w stanie jednocześnie pomieścić w pamięci krótkotrwałej?

 

Jeśli interesują Cię odpowiedzi na powyższe pytania, fascynuje psychologia społeczna, sięgnij po książkę Myślenie czarno- białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie.

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Muza.

 

***

Znasz twórczość Kevina Duttona?

Lubisz książki popularnonaukowe?

18 komentarzy:

  1. Nie kojarzę twórczości autora :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kevin Dutton bardzo ciekawie pisze. ;) W swoich książkach zawiera mnóstwo ciekawostek z różnych dziedzin. :D

      Usuń
  2. Książka wydaje się być bardzo ciekawa. Nie poznałam jak do tej pory autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam kompletnie twórczości tego autora. Książka porusza ważne tematy i choć nie czytam lektur popularnonaukowych to na tę mogłabym się skusić :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kevin Dutton ma bardzo fajny styl pisania, prosty i zrozumiały, a przy tym wciągający. ;)

      Dziękuję Ci, Iwetto, za odwiedziny i też ślę pozdrowionka! ;*

      Usuń
  4. Bardz ciekawa publkacja, chętnie przeczyam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zaciekawiła mnie ta książka :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie ♡
    Już wzmiankę o książce czytałam na instagramie :) Wspaniała recenzja Kochana, bardzo profesjonalna! Przyznam, że ciekawi mnie. Na pewno jest tom pozycja godna uwagi i myślę, że po nią sięgnę. Mam nadzieję, że się w niej odnajdę, że to będzie to :) Na razie wpisuję ją na listę "do przeczytania" ale będę ją miała na uwadze.
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hejka, Klaudio! ;)

      Widzę, że jesteś na bieżąco. Super! ;) Dziękuję Ci za moc miłych słów. <3

      Przesyłam słoneczne pozdrowienia! ;*

      Usuń
  7. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Książka porusza bardzo ciekawy i aktualny temat. ;)

      Usuń
  8. Nie słyszałam wcześniej o tym autorze ,a po książki popularnoukowe, jeśli już czytałam to wieki temu 😆
    Zazwyczaj takie książki, kojarzyły mi się z przynudzaniem autora ,jednak w przypadku tej konkretnej pozycji ,o której piszesz,zainteresował mnie sposób postrzegania świata przez autora ☺
    Wydaje mi się że mam podobnie ☺
    Chętnie przeczytam, tą książkę ☺
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o książki popularnonaukowe to zależy na jakiego autora trafisz. Akurat Kevin Dutton pisze bardzo interesująco, także nie ma nudy. :D

      Dzięki za odwiedziny i też pozdrawiam! ;)

      Usuń