Hejka!
Dzień Spódnicy
Skirt, der Rock, la falda... Czyli po polsku spódnica. Jutro, 30 października, ta część garderoby obchodzić będzie swoje święto. Kto był jego pomysłodawcą - kobieta, czy mężczyzna - nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że celem tego dnia jest zachęcenie kobiet do noszenia spódnic. Jak daleko sięga ich historia? Sprawdźmy to!
Spódnica jako element męskiej garderoby
Spódnice są z nami już od czasów prehistorycznych. Wówczas wykonywano je ze skór zwierząt, trzciny lub słomy, a ich zadaniem była ochrona przed zimnem i wiatrem. Noszone były głównie przez mężczyzn. Kobiety natomiast chodziły w odzieniach przypominających współczesne suknie.
Średniowiecze: spodnie wypierają męskie spódnice
Na początku średniowiecza w Europie w wyniku starcia mody na celtyckie męskie spódnice i nordycko-germańskie spodnie, te drugie wyprały spódnice. Ten element garderoby zachował się jednak w Szkocji (kilt), Irlandii (również kilt, ale jest obecnie rzadkością) i na Bałkanach.
Ewolucja damskich spódnic
Spódnice kobiece pojawiły się o wiele później niż męskie, gdy do głosu doszła potrzeba rozdzielenia sukni na dwie części - gorset i spódnicę. Przez lata ta część damskiej garderoby zmieniała się pod względem modeli, jak i długości.
Sufrażystki, lata 20., 40. 50. i New Look Diora
Sufrażystki, które walczyły o prawa wyborcze kobiet, nosiły długie, szerokie spódnice (pod koniec XIX w.). W latach 20. XX w. spódnice uległy skróceniu i stały się węższe. Lata 40. i 50. to czas sławy Christiana Diora i jego New Look, czyli rozkloszowanych spódnic długości połowy łydki w połączeniu z wąskimi żakietami. Ten styl upodobały sobie, m.in. Marylin Monroe, Brigitte Bardot, czy Audrey Hepburn.
So interesting dear
OdpowiedzUsuńŚwietne ciekawostki o spódnicy :) Nie wiedziałam, że jest też coś takiego jak dzień spódnicy :)
OdpowiedzUsuńJa najbardziej lubię mini albo midi :)
Pozdrawiam serdecznie
Uwielbiam spódnice, najczęściej stawiam na te MIDI albo MINI :D
OdpowiedzUsuń