18 sierpnia 2021

Śląski Wawel: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - krużganki

Hejka!

Zapraszam Cię na wycieczkę do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zlokalizowany jest przy Placu Zamkowym 1. Był on niegdyś rezydencją Piastów Śląskich, dziś spełnia funkcję muzeum.


Jak dotrzeć do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu?

Jako że zamek znajduje się na terenie miasta, nie ma problemu z dojściem tam na piechotę. A do Brzegu można wybrać się samochodem, pociągiem lub autobusem.


Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
 

Kiedy można zwiedzać Zamek Piastów Śląskich w Brzegu?

Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17. Natomiast kasa czynna jest do 16, o tej godzinie jest też możliwe ostatnie wejście.

 

Remont - zmiana wejścia do zamku

Z powodu trwającego obecnie remontu wejść do zamku można jedynie od strony parku nad fosą (dojście i dojazd od ul. Oławskiej) - poprzez bramę w murze obrośniętym bluszczem.  Zabrakło mi oznaczeń kierujących do wejścia. Na szczęście nie było trudno trafić.


Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

 

Cennik biletów 2021

Zacznę od najprzyjemniejszej wiadomości - w ŚRODY wstęp jest ZA DARMO. Na stronie internetowej zamku zaznaczono, że mimo to należy wówczas uiścić opłatę za usługę przewodnicką (80zł- wszystkie wystawy, 40zł- część wystaw), ale z racji jej tymczasowego braku, wejście jest całkowicie za free. Udało mi się załapać na tę opcję, z czego jestem bardzo zadowolona.


Bilet normalny na zwiedzanie wszystkich wystaw kosztuje 18zł, ulgowy - 12zł. Zwiedzanie częściowe to koszt 10zł - bilet normalny i 7zł - ulgowy. Za wystawy czasowe pobierana jest opłata w wysokości 8zł. Nie trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji biletów.


Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - podziemia



Brak zwiedzania z przewodnikiem

Niestety z powodu pandemii nie ma opcji zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Nie zadbano nawet o tabliczki z krótką historią zamku (eksponaty były oczywiście podpisane) lub nagrania głosowe, co jest moim zdaniem dużym minusem. Zamek zwiedzało się w ciszy przerywanej głośnymi rozmowami niektórych pracowników (inni siedzieli z nosami w telefonach). W każdej sali był jakiś pracownik, który pilnował i w razie czego wskazywał kierunek zwiedzania, choć wyznaczyły go też strzałki na ścianach.


Podziemia Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

 

Co zobaczysz podczas zwiedzania Zamku Piastów Śląskich w Brzegu?

Podczas zwiedzania mogłam podziwiać wystawę poświęconą czasom prehistorycznym (dostępna do końca września), Opolski szlak powstań (można ją zobaczyć do końca sierpnia; składa się z plansz z tekstem), drzewa genealogiczne rodów królewskich, listy, dokumenty, wizerunki, pieczęcie i monety, a także zwiedzić zamkowe podziemia, w których kryją się sarkofagi oraz płyty nagrobne władców. Oprócz tego była też sala z meblami, przedmiotami codziennego użytku, a także obrazami.

 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - stroje Piastów Śląskich


Ale to jeszcze nie koniec przygody. W Zamku Piastów Śląskich w Brzegu znajduje się także coś dla miłośników mody - wystawa poświęcona ubiorom Piastów Śląskich z XIII - XVII w. (mamy tutaj manekiny odziane w dawne stroje i zbroje rycerskie).


Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - dokumenty, listy, pieczęcie

Fani cięższego oręża też znajdą coś dla siebie. W muzeum część ekspozycji stanowi wszelkiego rodzaju broń (miecze, sztylety, szable itp.) Nie zabrakło także makiet Brzegu i Ryczyna.

 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Malarskie i artystyczne gusta też zostaną zaspokojone, a to dzięki wystawie, pt. Malowane dzieje Polski (obrazy będące własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu), obrazom autorstwa Giovanniego Pinottiego, przedstawiającym historię Mojżesza, a także innym dziełom i rzeźbom o tematyce sakralnej.


Zamek Piastów Śląskich w Brzegu


Ekscytującym punktem podczas zwiedzania jest  przejście krużgankiem, by dostać się na dół i dotrzeć do ostatniego punktu - wystawy Kresy. Ocalone wspomnienia (odtworzone pokoje, wizualizacja multimedialna).


Krużganki Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Z zewnątrz zamek prezentuje się  zachwycająco (od strony dziedzińca). Jeśli chodzi o wnętrza - część jest oryginalnych, część nowoczesnych, np. klatka schodowa, winda. Najbardziej spodobał mi się oczywiście dziedziniec z krużgankami, które upodabniają Zamek Piastów Śląskich w Brzegu do Zamku Królewskiego na Wawelu (stąd jest też nazywany śląskim Wawelem). Oprócz tego wpadły mi w oko niektóre stroje (choć muszę przyznać, że manekiny wyglądały w nich naprawdę sztucznie i groteskowo) oraz sztuka sakralna (to była chyba najciekawsza ekspozycja, widać było przepych, dbałość o detale).

 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zwiedzania i eksponatów było sporo, jednak bez przewodnika nie zrobiło to na mnie większego wrażenia. Część wystaw była ciekawa, inna mniej. Pooglądałam eksponaty, poczytałam opisy na karteczkach, ale to było jakieś takie "suche". Historię zamku będę musiała doczytać sobie w Internecie. Z tego powodu nie jestem w pełni usatysfakcjonowana.

 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

 

Podsumowując, mimo mnogości wystaw szału nie było. Cieszę się, że udało mi się dotrzeć do informacji o wolnym wstępie w środę. Gdybym wydała pieniądze na bilet, byłabym bardziej zawiedziona, bo oprócz zobaczenia pięknych wnętrz, eksponatów liczę też na poznanie historii danego miejsca, ciekawostek z nim związanych, a tego mi zabrakło


***

Lubisz zwiedzać zamki/pałace?

Znasz Zamek Piastów Śląskich w Brzegu?

 

22 komentarze:

  1. Ich mag solche Museen total gerne, besonders, wenn das Wetter schlecht ist.
    Liebe Grüße und einen schönen Mittwoch
    Christine

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu lubię wybrać się na takie wycieczki w których mogę zwiedzić jakieś zamki :D
    O tym zamku akurat nie słyszałam. Super zdjęcia! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też niedawno się o nim dowiedziałam. :D
      Bardzo Ci dziękuję za docenienie zdjęć. ;)
      Przesyłam Ci słoneczne pozdrowienia! ;)

      Usuń
  3. Szkoda, że taka słaba organizacja. Uważam, że pandemia nie powinna być powodem braku przewodnika, tym bardziej że większość jest już zaszczepiona, można też użyć innych zabezpieczeń. Jakaś słaba ta wymówka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, mogli na przykład nagrać opowieści przewodnika i je odtwarzać. Tak było w Zamku Moszna, który też niedawno odwiedziłam (wkrótce pojawi się wpis). Bardzo fajne rozwiązanie.

      Usuń
  4. Zawsze rzeczywiście przewodnik jakoś fajnie opowie, zachęci :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Miejsce bardzo ciekawe, szkoda, że brak przewodnika wpływa na ogólne wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety, u mnie to bardzo mocno wpłynęło. W Zamku Moszna, który też niedawno odwiedziłam fajnie rozwiązali ten problem - odtwarzano tam nagrane opowieści przewodnika. ;)

      Usuń
  6. Dobry wieczór Moniko :)

    Ja bardzo lubię zwiedzać wszelkie zamki i pałace ale jedyny zamek jaki dotąd zwiedziałam to nasz Zamek Lubelski w Lublinie. Z pałacy to byłam w Kozłówce :) Bardzo lubię takie miejsca z duszą, historią, pełne uroku i klimatu. Moim marzeniem jest Zamek w Malbork, Zamek Książ i Zamek Królewski w Warszawie.

    Nie słyszałam o zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Muszę przyznać, że z Twojej relacji zdjęciowej i szczegółowych opisów wynika, że jest godny uwagi i zainteresowania. Na pewno kiedyś tam pojadę, bo moim marzeniem jest zwiedzić całą Polskę :)

    Świetna relacja, lubię Twoje podróżnicze posty. U Ciebie na blogu zawsze się coś fajnego dzieje :) Uwielbiam tu zaglądać <3

    Buziaki i miłej nocy życzę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, Iwetto! ;)

      Też lubię zwiedzać takie miejsca i poznawać ciekawe historie z nimi związane. ;) Nie byłam w żadnym z wymienionych przez Ciebie zamków/ pałacy, ale też marzy mi się Malbork, do Książa też bym chętnie się wybrała. Jedno z moich marzeń udało mi się niedawno spełnić - zwiedziłam Zamek Moszna. Wkrótce podzielę się wrażeniami z tej wyprawy na blogu. ;)

      Też dopiero niedawno dowiedziałam się o tym zamku. :D Myślę, że warto zobaczyć zamek na własne oczy. ;)

      Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że podobają Ci się moje relacje z ciekawych miejsc. Dziękuję Ci za tak miłe słowa. <3 Jeszcze kilka podróżniczych wpisów się pojawi. ;)

      Buziaki! ;*

      Usuń
  7. Szkoda, że można tylko i wyłącznie nacieszyć oczy... przyjemniej byłoby jeszcze się zapoznać z całą historią obiektu.
    Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mogę się z Tobą nie zgodzić. Ale cóż zrobić...

      Dzięki za odwiedziny i też pozdrawiam! ;)

      Usuń
  8. Ich mag solche Museen total gerne, besonders, wenn das Wetter schlecht ist.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wygląda to wszystko bardzo ciekawie, lubię zwiedzać takie miejsca :) Przewodnik jak najbardziej powinien być :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też lubię odwiedzać wszelkie zamki i pałace, a także dowiadywać się ciekawostek na ich temat. ;)

      Usuń